Petrolde şimdi de 80 dolar senaryosu

0
2693

Rusya'nın en büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinden Lukoil Euroasia Genel Müdürü Alexander Terletskiy petroldeki son durumu İnci Özkasnak Özbek'e değerlendirdi. Terletskiy, petroldeki düşüşün bir süre daha devam edeceğini ifade etti. Terletskiy, "Petrolün varil fiyatının en düşük 40-45 dolar seviyesini görüyorum" dedi.

ARZ-TALEP MESELESİ

Genel Müdür, petroldeki düşüşün nedenini şöyle açıkladı: "Bu sadece politik bir gelişme değil bence. Bu kişisel olarak baktığımda arz talep meselesi.Çok fazla üretip fazla tüketilmediği zaman fiyatlar düşer. Bu durumda en büyük şirketler ayakta kalacaktır ancak diğer küçük şirketler iflas ya da kapanma yaşayabilirler" diye devam etti. Terletskiy, "İlk çeyrek biraz daha çalkantılı geçebilir ama 2015 yaz aylarında denge yerine gelecek ama yıl sonunda yeniden 80-85 doları görebiliriz" dedi.

RUSYA YORUMU

Terletskiy, Rusya'daki durumu ve şirketinin son durumunu da değerlendirdi. Genel Müdür, "Bizim için yatırım çok çok önemli ama biz büyük bir şirketiz, petrol fiyatları 25 dolara kadar gerilese bile biz üretime devam edebiliriz. Kimi düzenlemeler yaşanabilir ama bu da önemli değil. Lukoil grubunun 20 milyar dolar kadar yatırımı vardı ama bu yıl o kadar olmayacak. Bu bir trajedi değildir. Böyle şeyler yaşanabilir. Rusya Merkez Bankası'nın rubleyi kabul edilebilir seviyede tuttuğunu söyleyebiliriz. Bir süre böyle devam edecek gibi görünüyor. Şu anda rublede bir istikrar var" dedi. Terletskiy, Putin'in Rusya ekonomisinin iki yıl içinde toparlanacağı yönündeki görüşünü desteklediğini ifade etti.

YENİ YATIRIM YOK

Alexander Terletskiy bu yıl Lukoil olarak yeni bir yatırım planlamadıklarını ifade etti ve Türkiye ile planlarına yönelik şöyle konuştu: "Türkiye stratejik bir pazar. Burada da adımlarımız sürecek. 612 istasyonumuz var Türkiye'de. Odağımız İstanbul, Karadeniz burada da varlığımızı artırmak istiyoruz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.