Petrolde yükselişe devam…

0
1132

Petrol yükselişi 10. haftaya taşıyor, New York’ta yatay bir seyir izleyen petrol vadelileri, 15 Mayıs’tan bu yana yüzde 1.5’lik bir artış kaydetmeye ilerliyor. Açıklanan resmi verilere göre ABD’de petrol stokları düşüşü 3. haftaya taşıdı ve Eylül ayından bu yana en uzun süreli düşüş periyodunu kaydetti. Bloomberg anketine göre, OPEC gelecek ay gerçekleştireceği toplantıda fiyatlar karşısında pazar payını korumaya yönelik bir tavır alacak.

Petrol, ABD’li üreticilerin hizmet veren sondaj kulesi sayısında düşüşe gitmelerinin üretimi ve arz fazlasını hafifleteceği spekülasyonları ile 6 yılın en düşük seviyesinden toparlanıyor. Stoklar, 85 yılın en yüksek seviyesine yakın ve 5 yıllık ortalamanın 100 milyon varil üzerinde seyrediyor. Petrol varil başına 60 doların üzerinden işlem görüyor.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, “ABD stoklarında üst üste gelen 3. haftalık düşüş, piyasasının biraz sıkılaştığına işaret ediyor. 60 dolar yüksek bir seviye ve bence buralardaki seyir sürecek” dedi.

Temmuz vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 12 sent gerileyerek Singapur saati ile 13:01’de varil başına 60.60 dolardan işlem gördü. Kontrat Perşembe günü yüzde 3 artış ile 60.72 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 64 altında seyrediyor.

Temmuz vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında, 16 sent değer kaybederek varil başına 66.38 dolardan alıcı buldu. Kontrat, Perşembe günü 1.51 dolar yükselerek 66.54 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 5.78 dolar seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.