‘Petrol’e destek Obama’dan geldi

0
2621

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ve Brent petrolü ABD Başkanı Barack Obama’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) ikinci en büyük petrol üreticisi Irak’a hava saldırısına vermesi ile kazançları genişleterek yükselişi 2. güne taşıyor.

Petrol vadelileri, Londra’da yüzde 1.3 kadar ve New York’ta yüzde 1.1 yükseldi. Obama, Irak’a askeri birlik gönderilmesi konusunda açıklama yapmazken, ABD personelini rahatsız ettikleri takdirde

IŞİD militanlarına karşı Irak’a hava saldırısı düzenlenmesini onayladı. OPEC üreticisi Irak’taki karışıklık, ülkenin petrol üretiminin dörtte üçünün yoğunlaştığı Irak’ın güney bölgelerine şimdiye kadar sıçramadı.

Sidney’de bulunan CMC Markets şef stratejistlerinden Michael McCarthy, “Dinamikler yön değiştirdi ve riskler yukarı yönlü seyrediyor. Hedef alınan birlikler Irak’ın kuzeyinde ve petrol üretim sahalarından uzakta bulunuyor ancak güven unsuru piyasaları önemli bir süre yönlendirebilir” yorumunda bulundu.

Eylül vadeli Brent petrolü kontratları, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 1.41 dolar sent kadar yükselerek varil başına 106.85 dolar oldu ve Sidney saati ile 13:28’de 106.63 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.7 yukarıda ve 2 ayın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Eylül vadeli WTI petrol kontratları, Nymex elektronik işlemlerde 1.11 dolar sent artarak varil başına 98.45 dolara yükseldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yüzde 213 yukarısında seyrediyor. ABD gösterge petrolü WTI ile Avrupa gösterge petrolü Brent arasındaki fark 8.34 dolar seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.