Petrolün tercihi bugün yükselişten yana

0
2616

Petrol, ABD ekonomisinin 10 yıldan uzun bir sürenin en hızlı büyümesini kaydettiğini gösteren verinin ardından akaryakıt talebinin dünyanın en büyük petrol tüketicisinde artabileceği işaretleri ile iki haftaya yakın bir sürenin en yüksek fiyatına yakın seviyeden işlem görüyor.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), dün yüzde 3.4’lük yükselişi düşürmesinin ardından New York’ta yüzde 0.7 geriledi. ABD’nin yurtiçi hasıla büyümesi, Temmuz-Eylül döneminde yıllık bazda yüzde 5 yükselerek 2003’ten bu yana en büyük genişlemeyi gösterdi. EIA’nın ABD petrol stokları verisini açıklaması öncesinde Bloomberg anketine katılan analistler, stokların geçtiğimiz hafta 2.5 milyon varil daraldığı tahmininde bulunuyor.

ABD’de petrol üretiminin 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesinde gerçekleştirilmesi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) pazar payını korumak için üretimi düşürmemesi küresel arz fazlasının şiddetlenmesi neden olurken, petrol 2008’den bu yana en büyük yıllık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.

Chicago’daki Price Futures Group kıdemli piyasa analistlerinden Phil Flynn, “Olumlu gelen büyüme verisi destek sağladı. Tatil rallisi arz fazlasını unutmamız için yeterli oldu” dedi.

Şubat vadeli WTI petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerde 38 sent kadar düşerek Singapur saati ile 14:22’de varil başına 56.74 dolardan işlem gördü. Kontrat, dün 1.86 dolar yükselerek 57.17 dolar ile 12 Aralık’tan bu yana en yüksek kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yüzde 3 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 42 geriledi.

Şubat vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 50 sent düşüş ile varil başına 61.19 dolardan alıcı buldu.  Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 4.45 dolar seviyesinde…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.