Piyasada dikkatler ABD verilerinde…

0
2640

Tahviller, yatırımcıların ABD ekonomik verilerini ve Ukrayna ve Rusya liderleri arasındaki toplantıyı beklemeleri ile birlikte değer kazanırken, yen yükseldi ve Asya hisse senetleri dalgalı bir seyir izledi. Altın yukarı yönde hareket etti.

Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Avrupa tahvillerindeki güçlü yükselişlerin ardından, Tokyo saati ile 13:16'da, dokuz baz puan aşağıda seyrediyordu. Japonya'nın 20 yıl vadeli tahvillerinin getirisi, Nisan 2013'ten bu yana en düşük seviyesine inerken, yen yüzde 0.2 güçlendi ve Topix Endeksi geri çekildi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, değerlemelerin 2014 yılı zirvesine yaklaşmaları ile birlikte fazla değişmedi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, ABD hisse senetlerinin gösterge endeksinin dün bir süreliğine 2,000 seviyesinin üzerinde kalmasının ardından yüzde 0.1 düştü. Spot altın yüzde 0.2 yükseldi.

ABD'de dün açıklanan birinci el konut satışları verisinin ekonomistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından, bugün dayanıklı tüketim malları siparişleri ve konut verileri açıklanacak. Yatırımcılar, Jackson Hole'daki sempozyumda ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının başkanlarından gelen farklı yaklaşımlara ilişkin işaretleri değerlendiriyor. Rusya ve Ukrayna devlet başkanları, Rusya'nın, ilk konvoyun işgal suçlamaları ile karşılaşmasının ardından  ikinci bir yardım konvoyunu göndermeye hazırlandığı bir ortamda, bugün Belarus'un Minsk kentinde bir araya gelecek.

Sydney'de Westpac Banking Corp. döviz küresel başkanı Hugh Killen, "ABD, ekonomik ivmenin artması ile birlikte, bariz bir şekilde, daha sıkı bir para politikası yolunda. Euro Bölgesi ise, parasal gevşemenin son turuna karşın, kötüleşmeye devam ediyor," dedi ve "Cuma günü, Draghi, enflasyona ilişkin yorumalrı dikkate alındığında, daha da güvercin göründü" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.