Piyasalar bu verileri takip edecek

0
3014

Sterlin, İskoçya’da bağımsızlık taraftarlarının ilk kez çoğunluğa ulaştığını gösteren anketin ardından Kasım’dan bu yan en zayıf seviyeye geriledi. ABD Hazine tahvilleri buğday ile birlikte yükselirken Hong Kong’ta hisse senetleri Çin ithalatının beklenmedik şekilde düşmesi ile geriledi.

Sterlin dolar karşısında yüzde 0.7’lik değer kaybıyla Tokyo saati ile 12:39’da 1.622 dolar olarak geçen haftaki 1.6’lık kaybını genişletti. FTSE 100 endeks vadelileri erken işlemlerde yatay bir seyir izledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hang Seng Endeksi’nin yüzde 0.4 gerilemesi ile dalgalı bir seyir izliyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri 2 baz puan düşerken, Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri S&P 500’ün 5 Eylül’de rekor seviyede kapanış yapmasının ardından yüzde 0.1 geriledi. Buğday ve soya fasulyesi yükselişi 2.güne taşıyor.

YouGov Plc’nin Sunday Times’in için gerçekleştirdiği ankete göre, İskoçya’nın İngiltere’den ayrılmasını isteyenlerin oranı referanduma iki haftadan az bir süre kala yüzde 51’e ulaştı. Çin’de ithalat Ağustos ayında beklenmedik şekilde yüzde 2.4 gerileyerek ekonomistlerin yüzde 3 oranında yükseliş görüleceği yönündeki tahminlerinin altında kaldı ve ticaret fazlasının rekor seviyedeki 49.8 milyar dolara ulaşmasına yardımcı oldu. ABD tarım dışı istihdam verisinin beklenmedik şekilde zayıf gelmesi Fed’in faiz oranlarını yükseleceği spekülasyonlarını sonlandırdı.

Bank of New Zeland Ltd. piyasa stratejistlerinden Raiko Shareef, “Yatırımcıların İskoçya gelişmeleri ile ilgili tedbirli hareketleri para birimi piyasalarında jeopolitik risklerin hala canlı olduğunu gösteriyor” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.