Piyasalar Fed’ten destek buldu

0
1969

Piyasalar "güvercin" Fed'den destek buldu. Dolar düşerken, değerli metaller be petrol yukarı yönde hareket etti. 

 
Asya'da hisse senetleri, Fed'in dün açıklanan son toplantı tutanaklarının politika yapıcıların dünyanın en büyük ekonomisine olan güvenlerini göstermesi ve faiz artırımının yavaş yapılacağını işaret etmesinin ardından değer kazandı. 

Asya hisse senetlerinin göstergesi MSCI Asya Pasifik Endeksi, dün Fed tutanaklarının ABD hisse senetlerinde güçlü alımlar getirmesinin ardından, Tokyo saati ile 12:35'te yüzde 1.4 yukarıda seyrediyordu. Tutanaklara göre, Fed yetkilileri Aralık ayında faiz artırımına gitmenin uygun olabileceğini ve sıkılaştırmanın kademeli olacağı konusunda geniş bir uzlaşının olduğunu kaydediyor. Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın para politikasında, beklendiği üzere, değişikliğe gitmemesinin ardından, üç ayın en düşük seviyesinden ralli yaptı.

Sydney'de White Funds Management idari diretkörü Angus Gluskie, "Fazi artırımının hızı, faiz artırımının kendisinden daha önemli," deid ve "Eğer faiz artırımı yavaş olursa, ardından piyasalar, yatırımcılar ve tüketiciler, hep birlikte, buna tepki vermek için zamana sahip olacak ve kendilerini buna göre ayarlayacak. Bu ideal bir durum ve kesinlikle Fed'in başarmaya çalıştığı şey" şeklinde görüş bildirdi.

Asya hisse senetleri ve para birimleri bu yıl, ABD ekonomisinin 2006'dan bu yana yapılacak ilk faiz artırımını kaldırabilecek denli güçlü olmadığına ilişkin endişelere bağlı oalrak değer kaybetti. Fed'in Ekim ayında faiz artırımına gitmekten kaçındığı toplantıdan bu yana, ekonomik göstergeler, istihdamın bu yılın en güçlü artışını göstermesi ve işsizlik oranının yüzde 5'e düşmesi ile birlikte, oldukça cesaret verici. Bloomberg'in derlediği vadeli işlemler verilerine göre, Fed'in bu yıl faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 66.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.