Piyasalar güne nasıl başladı? 13.12.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
1606

Şanghay piyasasında işlem gören hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini dünyanın en büyük iki ekonomisindeki parasal sıkılaştırmanın kırılgan büyümeler üzerindeki olası etkilerine çevirmeleri ile birlikte, son altı ayın en büyük çaplı düşüşünü daha da genişletitken, dolardaki ralli teklemeye başladı. Tahviller, iki aylık düşüşün ardından konsolide oldu.

Şanghay hisseleri, Çin’de beklenenden daha iyi çıkan sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerine rağmen gerilerken, bu ülkenin tahvilleri kayıplarını genişletti. Diğer piyasaların çoğunda tahviller, OPEC’in rakipleri ile üretim kısıntısı konusunda anlaşmaya varmasının ardından gerçekleştirdiği raliisini sürdürememesi ile birlikte düşüşlerini durdurdu. Yen dolar karşısında kazancını korurken, Kore wonu yükseldi.

Yatırmcılar dikkatlerini Çin Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırmasının etkisine ve bu haftaki Fed toplantısına çevirdi. Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500), artan fiyat baskılarının küresel merkez bankalarının gündemine girmesi ile birlikte zirvesinden geri çekildi. Piyasalar Fed’in Çarşamba günkü toplantısında faiz artırımı olasılığını yüzde 100 olarak görürken, Haziran ayına kadar bir faiz artırımı daha olma olasılığını üçte iki olarak öngörüyor. Dolar traderların pozisyonlarını kapatması ile birlikte geriledi.

Hong Kong’da First Shanghai Securities Ltd. stratejisti Linus Yip, “Veriler iyi, ancak piyasa, dünkü büyük düşüşün ardından temkinli,” dedi ve “Son iki ayda, yatırımcılar, sigortacıların paralarının piyasayı yukarı itmesinden dolayı oldukça heyecanlıydı, ancak sigortacılar bunu oldukça sert yaptılar” şeklinde görüş bildirdi.

Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 10:40’ta yğzde 0.6 aşağıda seyrediyordu.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.