Piyasalar güne nasıl başladı? 20.12.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
1606

Asya hisse senetleri, Rusya Büyükelçisi’nin Türkiye’de suikasta kurban gitmesi ve Almanya ve İsviçre’deki şiddet olaylarının ardubdab jeopolitik endişelerin artması ile birlikte değer kaybetti. Japonya’da hisse senedi vadelileri kayıplarını geri aldı ve yen zayıfladı.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), yende güçlü bir düşüşe neden olan Donald Trump’ın geçen ayki seçim zaferinden bu yana ilk toplantısında, kısa ve uzun vadeli faiz hedeflerini değiştirmedi. Bu karar, Bloomberg’in anketine katılan 39 ekonomistin tümünün tahminleri doğrultusunda gerçekleşti. Çin hisse senetleri değer kaybederken, Avustralya hisse senetleri ABD hisselerindeki yükselişi takip etti.

Türkiye’de Rusya Büyükelçisi’nin suikast sonucu hayatını kaybetmesi, Çin’in geçen hafta bir ABD donanma insansız hava aracını düşürmesi ve Suriye’de artan çatışmalarla zaten yüksek olan jeopolitik gerilimi daha da artırdı. Hisse senetleri, ABD’de seçim sonrası görülen ve ABD hisse senetlerini rekor seviyelere taşıyan ralliyi devam ettirmekte güçlük çekiyor ve yatırımcılar, ABD Hazine tahvillerinin faizlerini 2014’ten bu yana en yüksek seviyey eçıkaran tahvil satışdalgasının ardından güvenli liman niteliğindeki varlıklaa yöneliyor. Piyasada hareketler bu hafta, yılbaşı ve Noel tatilleri dolayısıyla hafifleyen işlem hacimlerinden dolayı abartılı olabilir.
AMP Capital Investors yatırım strateji müdürü Shane Oliver, Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, “Piyasalar bir miktar aşırı alım durumunda, zira Donald Trump’ın seçilmesinin ardından güçlü kazançlar gördük,” dedi ve “Bir noktada, biraz geri çekilme göreceğiz. Bunun muhtemelen bu yılın ilk iki ayında olmasını bekliyorum. Asıl sorun ABD ve Çin arasında artan gerilim ve elbette önümüzdeki 12 ay boyunca yapılacak seçimlerle birlikte Euro Bölgesi’nde dağılma riski olacak” şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:16’da yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.