Piyasalar güne nasıl başladı? 25.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
1906

Dolar/TL yeni güne de rekorla başladı.

Güne 3,4450 seviyelerinden başlayan kur, kademeli olarka yükseldi ve TS 04:45’te 3.4766 seviyesine kadar çıkarak yeniden tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Kur dün Merkez Bankası’nın faiz artırımının ardından 3,37 seviyesinin hafif altına inmiş, ancak Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’nin müzakerelerin dondurulması yönünde tavsiye kararı almasının ardından yükselmeye başlayarak üst üste rekorlar kırmıştı.

Singapur’da OANDA’nın kıdemli traderı Stephen Innes, “Faiz artırımı, piyasaların kötüleşen beklentilerini ya da piyasaların TL’nin zayıflayacağına ilişkin görüşünü değiştirmek için fazla bir şey yapmadı,” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Perşembe günü, beklenmedik bir şekilde, 1 hafta vadeli repo faizini 50 baz puan yükselterek yüzde 8’e ve koridorun üst sınırı olan gecelik borç verme faizini ise 25 baz puan yükselterek yüzde 8,5’e çıkardı.

KÜRESEL PİYASALAR

ABD ekonomisinin güçlü verilerle yoluna devam etmesi ve yeni Başkan Donald Trump’ın altyapı harcamalarını artıracağı beklentisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında faiz artırımına gitmesini neredeyse kesinleştirdi. Hatta haziran ayına kadar faiz artırımı olasılığı ise yüzde 60’ın üzerine çıktı. Piyasalar ayrıca Şükran Günü ve çok yüksek oranda indirimlerin olduğu “Kara Cuma” harcamalarının ekonomiye getirdiği canlanmadan da etkileniyor.

Dolar endeksi, son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, ABD’de gösterge 10 yıl vadeli tahvillerin faizi, Şükran Günü tatilinin ardından beş baz puan daha tırmandı. Böyle bir ortam, gelişen piyasalara da sert satışlar getiriyor.

ALTIN

Amerikan Merkez Bankası’nın gelecek ay faiz artırımına gideceği ve bu artırımların 2017’de de devam edeceği beklentisiyle dolar güçlenirken, altın dokuz ayın en düşük seviyesine indi. Bu ay yüzde 8 gerileyerek Haziran 2013’ten bu yana en kötü değerlemeyi gören spot altının ons fiyatı bin 177 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcının faiz ödemesi yapmayan güvenli limanlardan çıkıp riskli varlıklara yönelmesi, gümüşü de ayı piyasasına soktu.

Altındaki düşüşler madencilik şirketlerinin hisse senetlerini de olumsuz etkiliyor. Avustralya’nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Sydney’deki işlemlerde bu hafta yüzde 5,9 geriledi. Evolution Mining perşembe günkü yüzde 5,1’lik kaybın ardından yüzde 3,1 daha düştü.

PETROL

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) 30 Kasım’daki toplantısı öncesi gözleri İran ve Rusya’da. OPEC’in üçüncü büyük üreticisi İran, petrol üretimini yaptırımlar öncesi seviyeye, yani günlük 4 milyon varile çıkarmakta kararlı. Cezayir Enerji Bakanı Noureddine Boutarfa’nın anlaşma sağlamak amacıyla cumartesi günü İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret edecek. Rusya ise OPEC’in beklediği gibi üretimi kısmak değil, dondurmak istiyor.  Irak Başbakanı Haider El İbadi de önceki açıklamaların aksine, üretimin kısılmasına ilişkin anlaşmaya katılacaklarını söyledi.

Ön anlaşmada, OPEC’in kollektif üretiminin günlük 32,5-33 milyon varile indirilmesi kararlaştırılmıştı. OPEC, ekimde günlük 33,6 milyon varil petrol üretti.

Böyle bir ortamda petrol fiyatları yükselişini ikinci haftaya taşıdı. Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) varil başına 47 dolar, Brent petrolü 48 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ASYA PİYASALARI

Asya piyasaları, ABD’deki iyimserliğin etkisiyle yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Japonya’da Topix Endeksi, üst üste 11’nci günde de yükseldi. Dolar yen karşısında marttan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Yuanın istikrar kazanmasının banka ve emlak şirketlerini değerlemesiyle Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri, üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.

KAYNAK: BUSİNESS HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.