Piyasalar içeride neyi fiyatlıyor?

0
2710

 Bunun yanında ABD’den gelen her iyi veri doların fiyatını artırıyor.

8-15 Ağustos, piyasa için hareketli bir hafta oldu. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları piyasa beklentisi doğrultusunda geldikten sonra, çok kısa süren iyimserlikte TL değer kazanıp paritede 2.1345 seviyesine kadar gerileme yaşandı. Borsa ise haftaya yükselişle başladı. Bu arada dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazandı. TL, diğer para birimlerinden daha fazla tahrip görse de ciddi ayrışma olmadı.

ÇEVREMİZDEKİ JEOPOLİTİK RİSK SÜRÜYOR

Hafta ortasında Rusya’nın Ukrayna konusunda yumuşayan tavrı cuma günü gelen haberlerle tansiyonu tekrar yükseltti. Rus askeri birliklerinin Ukrayna’ya yönelmesi borsalara satış getirdi. Jeopolitik riskler azalıyor mu derken gelen haberler çevre ülkelerde yaşanan gerginliklerin bir süre daha gündemde kalacağını gösteriyor.

JACKSON HOLE 22 AĞUSTOS’TA

İç piyasada yeni hükümetin ne şekilde olacağı, ekonomi yönetiminde değişiklik olup olmayacağı belirsizlik olarak devam ediyor. Bunun yanında ABD’den gelen her iyi veri doları değerli kılıyor. Fed’in faiz artırım sürecine dair beklentiler 2015 yılının değişik dönemlerine yayılmış olsa da her iyi veri bu beklentiyi öne çekme tedirginliği yaşatıyor. Piyasalar 22 Ağustos’ta Jackson Hole’da Fed Başkanı Yellen’ın önümüzdeki döneme dair ipucu verip vermeyeceğine odaklanmış durumda.

1.285 $ DESTEĞİNE DİKKAT

Altın cuma gününe kadar 1.300 dolar seviyesi üzerinde kalmayı başardı fakat tekrar 1.295 seviyesine doğru geri çekildi. Her ne kadar borsa endeksleri son düşüşlerinden sonra toparlanma eğilimine girse de, cuma günü öğle saatlerine kadar 1300 dolar üzerinde kalabilmek toparlanmaya işaret edebilecekti. Fakat tekrar 1.300 dolar altına inmek yaşanan yükselişlerin kalıcı olamadığını bir kez daha teyit etti. 1.304 dolar seviyesi altına kaldığı sürece altın 1.285 desteğine doğru geri çekilebilir.

EN FAZLA DÜŞÜŞ BORSADA

1.000 lirasını altın ve borsaya yatırınların parası geriledi. En fazla kayıp borsada yaşanırken, geçen hafta 1.000 liralık dolar alanın parası 1.011 liraya yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.