Piyasalar için kritik gün 08.11.2016

Piyasalar nefesini tuttu ABD Başkanlık Seçimleri'ni bekliyor.

0
1645

Dünyanın kaderini belirleyecek ABD Başkanlık Seçimleri için nefesler tutuldu. Yaklaşık 100 milyon Amerikalının bugün sandığa gideceği yarışta son anketlere göre Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump’ın önüne geçti. Bloomberg Politics anketine göre Clinton yüzde 44, Trump yüzde 41; CBS Televizyonu anketine göre Clinton yüzde 45, Trump yüzde 41; Washington Post’un anketine göre Clinton yüzde 47, Trump yüzde 43 oranında destek görüyor.

Dışişleri Bakanlığı döneminde gizli e-postaları kişisel hesabından gönderdiği gerekçesiyle FBI’ın başlattığı soruşturmadan aklanan Clinton’ın anketlerde bir anda öne geçmesiyle, “Clinton zaferini” fiyatlayan piyasalarda esen olumlu hava ise yeni güne başlarken gergin. Dolar güçlenmeye, altın ve petrol gerilemeye devam ediyor.

Giderek güçlenen dolar nedeniyle pazartesi günü rekor tazeleyerek 3,1744’e çıkan dolar/TL endeksi, yeni günde bu seviyeye yakın 3,1738’den işlem görüyor.

Dolar/TL’de Türk Lirası’nı kırılgan yapan şartların devam ettiğinin altını çizen İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, Habertürk’e yaptığı açıkalamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Clinton’un başkan olma ihtimalinin yükselmesi ile birlikte ABD Doları global piyasalarda yeniden yükselişe geçmiş durumda. Bu durum içeride zaten kırılgan olan dolar kurunda yukarı seyirleri destekliyor. Ufukta dolarda global bir değer kaybı yaratacak bir gelişme mevcut değil. İçerde de TL’de güçlenme sağlayacak bir gelişme ihtimali yüksek görünmüyor. Bu şartlar sürdüğü sürece dolarda yeni rekorlar oluşabilir. Teknik olarak 3,13 seviyesinin üzerine yükselişle birlikte 3,20-3,25 bölgesi hedef konumunda bulunuyor. Merkez Bankası’nın adımların gelmesi durumunda yeniden değerlendirmekte fayda var. Ancak resim yukarı yönlü”

ALTIN

Altın, ABD seçimleri öncesi Clinton’ın kazanma ihtimalinin arttığını gösteren anketlerle birlikte kayıplarını korudu. Spot altının ons fiyatı bin 282 dolardan işlem görüyor.

Altın son haftalarda, Fed’in 2016 yılının ilk faiz artırımına çok yaklaşmasına karşın, yatırımcıların ABD seçim kampanyasını izlemeleri ile birlikte dalgalandı. Trump’ın lehine olan gelişmeler, güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırıyor ve altın da bundan faydalanıyordu. Altın, Pazartesi günü, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Clinton’ın e-posta kullanımı konusunda suçsuz olduğunu açıklaması ve bunun sonucu doların değer kazanması ile birlikte geriledi. Goldman Sachs, altının üç ve altı aylık görünümünü 1,280 dolarda tuttu ve 12 aylık görünümünü 1,250 dolara düşürdü.

PETROL

Başkanlık seçimlerinin gerginliği ve ABD’den gelen petrol verileri öncesi petrol, 44 dolar seviyesine kadar geriledi.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 44 dolar seviyesini görürken, ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 7 sent yükselerek varil başına 46,23 dolardan işlem gördü.

OPEC üyeleri petrol fiyatlarını yükseltmek için arzı sınırlama tartışmaları devam ederken, ABD’nin 2015’deki petrol üretiminin rekor seviyelere yükseldi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin verilerine göre ülkenin ham petrol üretiminin geçen yıl günlük ortalama 9,42 milyon varile ulaşarak, 1972’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 1972 yılında günlük ortalama üretim 9,44 milyon varildi. Böylece, son 43 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ham petrol üretim miktarı, aynı zamanda ülkede yedi yıl üst üste artış kaydetmiş oldu. Ülkede bugün de haftalık petrol üretimi verileri bekleniyor.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, seçim öncesi anketlerin Clinton’ın Trump’ı önünde gittiğini göstermesi ile birlikte yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, ham madde üreticileri ve tüketici şirketlerinin öncülüğünde, yüzde 0,3 değer kazandı.

Bloomberg’e konuşan CMC Markets Baş Piyasa Analisti Michael McCarthy, “Piyasa yeniden risk varlıklarını alıyor. Clinton devamlılığı temsil ediyor, Trump ise kesintiyi. Ancak Brexit olayında gördüğümüz üzere, her şey olabilir ve bu nedenle gerçek sonuçları görene dek, seçimlere ilişkin belirsizlik devam edecek” dedi.

En iyi 15 finans sözü için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.