Piyasalar için yazın en büyük riski

0
2382

Piyasalar küresel gelişmelere kayıtsız. Ancak yatırım bankaları yaklaşmakta olan risklere dikkat çekiyor. Fransız banka Societe Generale, bu yaz küresel çapta piyasalar için yaklaşmakta olan riskleri sıraladı.

Societe Generale’in yetkililerinden Michala Marcussen’a göre finans piyasaları için bu yazın en büyük riski, ABD Merkez Bankası Fed’in para politikasının yeniden fiyatlanması. Marcussen, ABD’den gelecek yüksek ücret ve enflasyon verilerinin yatırımcıların Fed’in hareketlerini fiyatlamasına neden olabileceğini söyledi.

Banka bu fiyatlamanın ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizini yüzde 3,25’lere çıkarabileceğine işaret etti. Tahvilin faizi şu anda yüzde 2,48 seviyesinde. Marcussen, “Aslında sorulması gereken soru, yaz aylarında gelecek verilerin Fed’in para politikasını beklenenden daha hızlı ve sert bir şekilde sıkılaştıracağı beklentisini yaratıp yaratmayacağı” dedi.

KARA KUĞULARDAN EN BÜYÜĞÜ ÇİN

Küresel piyasaları aşağı çekebilecek riskleri “Kara Kuğu”lar olarak tanımlayan bankaya göre, en büyük Kara Kuğu Çin. Marcussen, “Cuma günü Çin’de açıklanan veriler, konut sektöründe fiyatların düşmeye başladığını gösterdi. Konut sektörü Çin’in en büyük zayıflığı. Ekonomik büyüme hızındaki sert düşüş, inşaat yatırımlarına sekte vurabilir bu da yine ekonomik büyümeye etki edebilir” dedi. Banka, Çin ekonomisinde sert iniş olasılığının yüzde 30 olduğuna dikkat çekiyor.

AVRUPA’DAKİ DÜŞÜK ENFLASYON

Bankaya göre, piyasalar için diğer bir risk de Avrupa’daki düşük enflasyon ancak kısa zamanda etki etme ihtimali düşük. Societe Generale, Avrupa’nın düşük enflasyon sarmalından 2014’ün ikinci yarısında tamamen çıkmasını bekliyor.

MERKEZ BANKALARI

Societe Generale’e göre, önemli risklerden bir diğeri de küresel çapta merkez bankalarının gevşek para politikalarıyla balon yaratma olasılığı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.