Piyasalar “karlardan” memnun

0
2720

Asya hisse senetleri, beklenenden iyi çıkan ABD şirket karlarının, Ukrayna'da yolcu uçağının düşürülmesi ve İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinin olumsuz etkilerini gidermesi sonucu, küresel hisse senetlerindeki sıçramaya katılarak, değer kazandı. Gelişen piyasa para birimleri değer kazanırken, mısır 2010'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Bloomberg'in haberine göre, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong saati ile 11:44'te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Endekste, düşen iki hisse karşılığı üç hisse değer kazandı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, ABD hisselerinin gösterge endeksinin Cuma günü üç ayın en hızlı düşüşünü kaydetmesinin ardından sıçrama yapması sonrası fazla değişmedi. Endonezya para birimi, başkanlık seçimlerinin sonuçları açıklanmadan önce, dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazandı. Mısır, ABD'de üretim verisi ile birlikte yüzde 1.3 değ3er kaybetti. Doğal gaz yüzde 1.9 geriledi.

Asya hisse senetleri, 18 Temmuz'da ABD hisse senetlerinde, dünyanın üçüncü en büyük şirketi Google Inc.'nin iyi çıkan kar rakamlarının yatırımcıların Orta Doğu ve Ukrayna'da artan jeopolitik tansiyon ortamında dikkatlerini yeniden ekonomik büyümeye çevirmelerine neden olmasının ardından ardından görülen sıçramayı takip etti. Bugün ABD'de kar aramalarını açıklayacak önemli şirketler arasında Halliburton Co. yer alırken, internet devleri Facebook Inc. ve Netflix Inc. bu hafta içinde finansallarını açıklayacak. Brüksel'de yarın biraraya gelecek olan Avrupalı dışişleri bakanları Rus bireylere ve şirketlerine yaptırımların daha da ağırlaştırılmasını görüşecek.

Melbourne'de IG Ltd. piyasalar stratejisti Evan Lucas, "Ekonomik veriler açısında, bu hafta çok ama çok sakin, bu nedenle, tüm yönlendirmeler muhtemelen ABD'den gelecek," dedi ve "Rusya üzerinde yaptırımları daha da artırılması Avrupa işlemlerinde muhtemelen volatilite yaratacak. Facebook ve Netflix'in kar rakamları, genel piyasa açısından büyük hareketlendiriciler olmamalarına karşın, yatırımcıların risklere nasıl baktıklarını görmenin iyi bir yolu olacak" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.