Piyasalar tam bir asansöre döndü

0
2712

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, faizleri rekor düşük seviyede tutmanın küresel ekonomideki yavaşlamayı gidermeye yetmeyeceği endişesiyle düştükten sonra kayıplarını geri aldı. Dolar ve petrol düşerken, altın, ABD Hazine tahvilleri ile birlikte değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 10:29'da, fazla değişmezken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 yükseldi. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 geriledi. Dolar 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kaybetti. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvilleri 11 ayın en yüksek seviyesine çıktı ve Avustralya ve İngiltere tahvilleri değer kazandı. Brent petrol yüzde 1.9 geriledi ve geçen haftaki kayıplarını daha da genişletti. Altın yüzde 0.5 yükseldi.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD'de faiz artışlarının küresel ekonomideki yavaşlamayla birlikte gecikebileceğini söyledi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans bugün Indianapolis'te mevcut ekonomik koşullar ve para politikasını değerlendirecek. Çin'de bugün açıklanan dış ticaret rakamları beklenenden güçlü çıktı.

Londra'da Coutts & Co.'nun küresel hisse senedi strateji müdürü James Butterfill, "yatırımcılar, küresel büyümeye ilişkin korkuyu, rallide satış fırsatı olarak gördü," dedi ve "Bu satışlar, mevcut koşullarda biraz aşırıydı. ABD büyümesinin uzun vadede çok daha fazla sürdürülebilir hale gelmesini bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sanayi grubunun 11'i bugün düştü. Endeks geçen hafta Mayıs 2012'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Yatırımcılar geçen hafta, bölge hisse senetlerini içeren exchange traded fonundan (ETF) 1 milyar dolar ile rekor çıkış yaptı.

Dünyanın en büyük gözlük üreticisi Luxottica Group SpA, CEO'sunun istifa etmeye hazırlandığını kaydetmesinin ardından yüzde 7.3 değer kaybetti.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Şubat ayından bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından fazla değişmedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.