Piyasalara Ukrayna yön veriyor

0
2603

Rusya'nın Ukrayna sınırları içerisinde isyancılara askeri operasyon konusunda yardım için bini aşkın asker yolladığına dair delillerin ortaya çıkmasının ardından, Asya hisseleri Nisan bu yana ilk aylık kayba ilerlerken, gümüş ve Avustralya tahvilleri yükseldi. Malezya ringiti değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 14:21’de yüzde 0.2 gerileyerek Ağustos ayında yüzde 0.6’lık kayba ilerliyor. Japonya’da Topix endeksi yüzde 0.1 gerilerken, Seul’da Kospi endeksi yüzde 0.4 düştü. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri ABD endeksinin 2.000 puanın altında düşmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi. Altın 1 haftanın en yükseğine yakın seviyede tutunurken, gümüş yüzde 0.4 artış gösterdi. Malezya ringiti, Asya gelişmekte olan ülke para birimleri endeksinin Ekim’den bu yana en büyük aylık kazanca ilerlemesi ile yüzde 0.2 zayıfladı. 10 yıl vadeli Avustralya tahvil faizleri düşüşü 5. güne taşıdı.

NATO Ukrayna ile ilgili yaptığı açıklamada Ukrayna sınırı yakınında 20.000 Rus askerinin bulunduğu belirtti. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz ABD ve Avrupa’nın Rusya’yı kınamasıyla ABD ekonomik büyümesinin beklentileri aşmasını gölgede bıraktı. Ukrayna kriziyle ilgili açıklama yapan NATO, Rusya ordusunun Ukrayna sınırları içerisindeki isyancıların saldırılarının idaresini üstlendiğini tespit ettiklerini belirtti. NATO'nun uydu fotoğrafları sayesinde edindiği bilgilere göre, bini aşkın Rusya askeri, Ukrayna sınırları içerisindeki operasyonda isyancılara hem mühimmat desteği sağladı hem de askeri destek verdi. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvikleri artıracağı spekülasyonları ile dünya genelinde hükümet tahvilleri rekor seviyeye çıktı.

Scotiabank tahvil traderlarından Ali Jalai, “Ukrayna krizi her geçen gün tırmanıyor. Tahvil piyasasının ralli yapacak alanı hala var. AMB’nin tahvil alım programı açıklayacağı yönünde fikir birliği olduğu görülüyor” diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.