Piyasalarda Clinton-Trump etkisi 10.10.2016

Küresel piyasalar, ABD`de ikincisi düzenlenen başkanlık münazarasını fiyatladı.

0
2439

Meksika pesosu, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın seçim kampanyasında haftasonu görülen benzeri görülmemiş krizin ardından, yatırımcıların dikkatlerini ikincisi düzenlenen ABD başkanlık münazarasının Trump’a yönelik havayı değiştirip değiştirmeyeceğine çevirmesinin ardından kazançlarının bir bölümünü geri verdi. Ham petrol kayıplarını genişletirken, yuan zayıfladı.

Yatırımcılar tarafından Trump’a yönelik beklentilerin bir göstergesi olarak görülen Meksika pesosu, Cumhuriyetçi adayın haftasonu yayınlanan keasette kadınlara yönelik ahlak dışı ve aşağılayıcı söylemlerinin sorgulanması ile birlikte yüzde 2 dğer kazandıktan sonra, münazaranın sonuçlanmasının ardından kazancını yüzde 1.3’e daralttı. Kanada doları, ABD endeks vadeli kontratları ile birlikte yükseldi.

Çin yuanı, piyasaların bir haftalık tatilin ardından yeniden açılması sonrası Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Petrol varil başına 50 doların altında işlem görürken, Samsung Electronics Co. hisseleri, şirketin Galaxy Note 7 akıllı telefonlarını üretmeyi askıya aldığı haberleri ile birlikte düştü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.