Piyasalarda kısmi memnuniyet havası

0
2704

Asya hisse senetleri, ABD'de teknoloji hisselerinin yükseldiği bir ortamda, küresel jeopolitik endişelerin azalması ile birlikte değer kazandı ve bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi bu ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Avustralya tahvilleri, ABD Hazine tahvillerini takip ederek zayıflarken, Yeni Zelanda doları değer kaybetti ve petrol yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:12'de, yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi yükselişini yedinci güne taşıdı. Samsung Electronics Co. ve SoftBank Corp., Nasdaq 100 endeks vadeli kontratlarındaki yükselişlere öncülük etti ve ABD teknoloji hisselerinin, 2000 yılından bu yana en yüksek kapanışını daha da yukarı taşıyabileceğini işaret etti. Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri düştü ve kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları, üretici fiyatlarındaki düşüş ve düşürülen ekonomik büyüme tahminin ardından yüzde 0.5 değer kaybetti. Petrol New York'ta değer kazanırken, buğdah ve mısır geri çekildi.

Kızıl Haç, Ukrayna'da ateşkes görüşmelerinin bir sonuca varmaması ile birlikte, Rus yardım konvoyu için bir güvenli geçiş planına yakın. Avustralya'da merkez bankası, bugün açıklanan son toplantı tutanaklarına göre, faizlerde bir istikrar dönemi beklediğini tekrarlarken, ABD'de enlasyon, konut yapım şirketlerinin güveninin arttığını gösteren veri sonrası, son yedi ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Merkez bankacılar bu hafta Jackson Hole, Wyoming'de biraraya gelecek.

Auckland'da CMC Markets satış traderı Garry Dean, "Jeopolitik gerilimlerin azalması umut verici, ancak Ruysa gerilimlerinin son birkaç haftada dalgalı bir seyir izledi. Bu nedenle, traderlar çok fazla rahatlığa kapılmamalı,1 dedi ve "Fed tutanakları, bazı üyelerden son dönemde gelen muhalif yorumlara rağmen, muhtemelen süregelen bir güvercin söyleminin sürdüğünü gösterecek" şeklnde görüş bildirdi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.