Piyasaları sıcak bir ay bekliyor…

0
2116

Ağustos ayı veriler ve açıklanacak kararlar açısından oldukça hareketli günlere sahne olacak.

AMB KARARI

Ağustos'un ilk haftasında 7 Ağustos'ta Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı var. Avrupa'daki deflasyon endişeleri nedeniyle bankadan gelecek piyasalara destek ve parasal genişleme mesajları merakla beklenecek. Bu ay Türkiye'yi ilgilendiren karar da bekleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 8 Ağustos'ta Türkiye değerlendirmesini açıklayacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kredi notuna dair değerlendirmeler yakından takip edilecek.

SEÇİMLER

Türkiye'nin bu ayki en önemli gündemi cumhurbaşkanlığı seçimleri. Türkiye 10 Ağustos'ta sandık başına gidiyor. Seçimler için üç aday var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu ve BDP Başkanı Selahattin Demirtaş cumhurbaşkanlığı için yarışacak adaylar. Seçimin ikinci turu 24 Ağustos'ta gerçekleşecek.

YELLEN KONUŞACAK

Yatırımcıların bu ay yakından takip edeceği bir diğer başlık da ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın Jackson Hole'da yapacağı konuşma olacak.

MB'NİN FAİZ KARARI

Ağustos ayının son günlerinde de TCMB yakından takip edilecek. Merkez Bankası 27 Ağustos'ta PPK düzenleyecek ve faiz kararını açıklayacak. Aylardır hükümet kanalından gelen faiz indirimi baskılarına verilecek yanıt yine yakından takip edilecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.