Piyasanın iki belalısı: Petrol ve Rusya

0
2616

Rublenin değer kaybetöesi ve petrolün düşüşünün sona ermemesi global piyasaları etkilemeye başladı. Fed'in bugün açıklayacağı Açık Piyasa Komitesi Toplantısı sonuçlarını ise dünya bekliyor.

Türk Merkez Bankası'nın ise eli zora girdi. Faiz indirimi beklenirken Rusya'da gelişen sorunlar nedeniyle bu plan rafa kalkabilir.

Vatan Gazetesi yazarı Ali Ağaoğlu konuyu köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Rus Merkez Bankası; Pazartesi geç saatlerde politika faizini yüzde 10.50’den, yüzde 17’ye yükseltti. Pazartesi günü Rus Borsası’ndaki bazı işlemlerin “durdurulması” sonrasında gelen bu “şok faiz” artışı ruble cephesinde yeni bir panik havasını körükledi. Ruble; faiz artışı sonrasında 58.20’ye kadar gerilerken, Brent petrolünün gün içinde 58.20 dolara gerilemesiyle yaşanan panikle Rus para birimi 79.51’e kadar geriledi.

Gün içindeki hareketin “boyu” yüzde 36.5 gibi devasa boyuta ulaştı. Bu durum diğer gelişen ülkeleri fazla etkilemese de bizi “doğrudan” vurdu.

Bunun ardında Cumhurbaşkanı’nın bu ortamda tekrarladığı “faiz indirilsin” talebi ve “AB bizi alır mı, almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok” diyerek “AB çıpasının” artık kalmadığını resmen ilan etmesinin de payı vardı. Dün 2.4125 ile “tarihi düşük” seviyesini gören dolar/TL kurlarına “sözel müdahale bizim Merkez Bankası’ndan “Enerji ithalatçısı KİT’lerin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının Hazine ve TCMB tarafından doğrudan karşılanması uygun görülmüştür” açıklamasıyla geldi! Yarısı dışarıdan, yarısı “içeriden” gelen “ataklar” karşısında Başkan Başçı’nın işi gerçekten zor! Müdahale etse işe yaramayacak, etmese şirketlerin başı belâda. Karar için; 31 Aralık gününü bekleyeceğiz!

Bugün Fed’den önümüzdeki dönem için ipucu verecek mi? Eğer faiz artış “takvimine dair” bir söz söylerse Başçı’nın işi daha da zorlaşacak. İfadelerinde bir değişiklik yapmaması da işini çok kolaylaştırmayacak!

“Koronun” aksine; dua edelim de petrol fiyatı biraz yükselsin, Ruble sakinleşsin ve Rusya’da sermaye kontrolleri gündeme gelmesin ki biz de sakinleşelim!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.