Risk iştahı azaldı, satış geldi…

0
2842

Küresel hisse senedi piyasaları genel olarak risk iştahının azalmasının etkisiyle negatif bir seyir izlerken, yurt içi piyasalar cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi son işlem gününde kredi derecelendirme  kuruluşu Moody's'ten gelecek Türkiye değerlendirmesi ve sanayi üretimi verisine odaklandı.

ABD'de beklentilerden iyi gelen makroekonomik veri serisinin devam etmesi ve küresel anlamda jeopolitik risklerin artabileceğine yönelik endişeler, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yaklaşık 13 ayın en düşük seviyesi olan 2,39'a gerilemesine, hisse senedi piyasalarının ise düşüş eğilimini sürdürmesine neden oldu. Dün Dow Jones ve Nasdaq endeksi yüzde 0,46, S&P 500 endeksi yüzde 0,56 düşüş kaydederken, dolar endeksi ise yatay bir seyirle günü 81,5 seviyesinden tamamladı. Analistler, faizlerin beklentilerden daha önce artmaya başlayabileceği ve jeopolitik risklerin yükselmesinin etkisiyle yatırımcıların risksiz varlıklara yönelmesinin dikkati çektiğini ifade ediyor.

Avrupa tarafında dün İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası'nın (BoE, ECB) faizleri değiştirmemesi ve ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarında yeni bir söylemin olmamasının ardından avro/dolar paritesi yılın en düşük seviyelerinde yatay seyretti, hisse senedi piyasalarında ise yüzde 1'i aşan düşüşler görüldü. Analistler, Almanya'da DAX endeksinin yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesi olan 9.039 puana gerilediğini belirterek, 8.900 – 9.000 bölgesinin orta ve uzun vadeli yön açısından kritik destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Yurt içi piyasalarda ise pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kredi derecelendirme  kuruluşu Moody's'in bugün açıklayacağı Türkiye değerlendirmesine odaklanan piyasalar, dün küresel piyasalara paralel olarak negatif seyrini devam ettirdi. Moody's borsa açılamadan bir saat öncesine kadar açıklamadığı için borsa kapandıktan sonra gelmesi kesinleşen değerlendirmenin piyasalara etkisinin gelecek hafta görüleceğini aktaran analistler, bugün açıklanacak sanayi üretimi verisinin takip edileceğini kaydediyor.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, haziran ayında sanayi üretiminde yüzde 1,83 artış bekliyor. 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, ekonomistlerin haziran ayı arındırılmamış sanayi üretim endeksi beklentileri en yüksek yüzde 3, en düşük eksi yüzde 1,70 aralığında yer aldı. Mayıs ayında sanayi üretim verilerine göre arındırılmamış sanayi üretim endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 artış kaydederken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 azalmıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.