Sanayi üretimi aylık bazda azaldı

0
2654

Foreks anketinde arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 8,7, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 5,7 olmuştu.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Açıklamada şöyle denildi:

"Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,4 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde  2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,5 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %2,0 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde  2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %11,3, imalat sanayi sektörü endeksi %4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %7,7 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %4,7 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %25,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.

Bu düşüşü, %14,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, %11,3 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %13,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı, %7,2 ile mobilya imalatı, %6,1 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.