S&P kritik Türkiye kararını açıkladı

0
2690

Görünümün negatif kalmasının nedeni 2015 yılında da Türkiye'nin dış finansmana bağımlı olmasının yaratacağı aşağı yönlü riskler olarak belirtildi. S&P,'süregelen dış kırılganlıklar Türkiye'nin büyüme potansiyelini sınırlamaya devam edecek' dedi. 

Petrol fiyatlarındaki gerilemenin ekonomideki yeniden dengelenme sürecine katkı sağlayacağı ve S&P'nin ortalama petrol fiyatını varil başına daha önceki 102 dolardan 90 dolara revize ettiği belirtilen açıklamada, cari açığın GSYH'ya oranının 2017 yılına kadar bu yılki yüzde 5.3 seviyesinde kalmasının öngörüldüğü belirtildi.

'POLİTİK RİSKLER ARTABİLİR'

Hükümetin açıkladığı yapısal reform takvimine karşın, 2015 genel seçimlerine ve jeopolitik risklere bağlı olarak politik risklerin artabileceğine dikkat çekilen raporda, "Türkiye'nin kilit önemdeki kurumlarının denetim mekanizmalarında son dönemdeki erozyonun yanı sıra karar alma mekanizmalarının merkezileşmesi, yatırımcı güvenine ve ekonomik istikrara karşı bir risk oluşturabilir" denildi.

"Büyümenin yüzde 3 seviyelerinde kalmasıyla işsizlik artabilir ve bu da mevcut kutuplaşmayı körükleyici bir faktör olabilir" denilen raporda, "Son olarak Suriye ile Irak'taki mezhepsel ve etnik gerginliklerin yansımaları politikaları daha öngörülemez hale getirebilir" değerlendirilmesi yapıldı. S&P, Mayıs ayında yaptığı değerlendirmede de herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, Türkiye'nin kredi notunu "BB+" olarak teyit etmiş, görünümü "negatif"te bırakmıştı.

Mayıs ayında yapılan açıklamada ihracat performansındaki toparlanmaya bağlı olarak kısmi bir daralma işareti bulunsa da cari açığın halen yüksek seviyede olduğu belirtilirken, "Not görünümünü negatifte bırakmamız, 2014-2015 için yaklaşık yüzde 2,6 büyüme öngörsek de ekonomide sert bir düşüş olasılığını üçte bir olarak görmemizin bir yansıması… Bu durum mali sektörün ve kamu finansmanının performansını zayıflatarak Türkiye'nin notunu düşürmemize neden olabilir" ifadelerine yer verilmişti…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.