Sükunet altın fiyatlarına yaramıyor

0
2642

Altının kaybında ABD istihdam datasının dünyanın en büyük ekonomisinde işlerin yolunda gittiğine dair işaret verebileceği beklentisi etkili oldu.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar düşüşle 19 Haziran tarihinden bu yana en düşük seviye olan 1,279.30 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 11.29'da 1,283.69 dolardan işlem gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Temmuz ayında Mayıs 2013'ten bu yanan en büyük kazancını gösterirken kıymetli metal ise yüzde 3.4 kayıp yaşadı.

Altın, 2013 yılında Amerikan Merkez Bankası Federal Reserve'in aylık varlık alım miktarını azaltacağı beklnetisi ile yüzde 28 değer kaybetti. Fed, bu hafta varlık alım miktarını 6. kez azalttı. ABD'de bugün açıklanacak olan istihdam verisi ise 200,000 kişinin daha işbaşı yaptığına işaret edebilir. İşsizlik maaşı başvurları ise geçtiğimiz ay 8 ayın düşüğüne geriledi. Kıymetli metal, şirketlerin zayıf finansallar açıklamaları sebebi ile hisse senetlerinin değer kaybetmesi ve Arjantin'in borcundan dolayı temerrüde düştüğü haberine rağmen bu hafta düşüş yaşadı.

Wing Fung Financial Group Ltd analisti Sarah Xie konu ile ilgili "ABD'den beklentilerin üstünde gelen verilerin güvenli alanda oynama ihtiyacını azaltması ile altın fiyatları geri çekilmeye devam edecektir. Yatırımcılar, ABd istihdam verisinin öncesinde büyük kararlar almakta isteksiz." yorumunda bulundu.

New York Comex'teki Aralık vadeli altının onsu yüzde 0.1 kadar artışla 1,284.60 dolardan işlem gördü. SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları ise dün üst üste beşinci günde pek fazla bir değişim göstermeyerek 801.8 tonda kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.