Süper Mario ne kadar açıklayacak?

0
2994

Peki AMB Başkanı Mario Draghi'nin ne kadarlık tahvil alım programı açıklaması bekleniyor?

AMB Başkanı Mario Draghi’nin bu hafta 550 milyar euroluk (635 milyar dolar) tahvil alım programı açıklaması bekleniyor. Ekonomistler Draghi’nin detay vermekten kaçınmayacağını belirtiyorlar.

Bloomberg News anketi katılımcılarının yüzde 93’ü Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanının Euro Bölgesi’ni deflasyondan uzaklaştırmak amacıyla 22 Ocak’ta parasal genişleme açıklayacağı tahmininde bulunuyor. Paketin büyüklüğü ile ilgili tahmin medyanı 500 milyar euroyu aşıyor.

Yönetim Kurulu toplantısının ardından Draghi’nin yapacağı basın toplantısındaki hedefi, yatırımcıları zayıf ekonomiyi canlandıracak kadar büyük ve cesur bir stratejisi olduğuna ikna etmek olacak. Draghi’nin planları ile ilgili spekülasyonlar, euronun 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açarken, fon akışları yüksek olasılıkla İsviçre Merkez Bankası’nın minimum kuru sonlandırma kararından etkileniyor.

İtalya’da bulunan Credito Valtellinese SC araştırma müdürü Attilio Bertini, “Piyasa beklentileri şu an mükemmel. Hayal kırıklığı kabul edilmiyor. AMB’nin gelecek hamlesi etkili, risk yönlendirici ve uzun ömürlü olmalı” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.