Taner Yıldız: 15 milyar liralık enerji tasarrufu yaptık

0
1984

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Sanayideki elektrik motorlarını verimli hale getirirsek yapılan yatırım kendisini ortalama bir buçuk yılda amorti ediyor. Tüm elektrik motorlarını dönüştürünce 8 milyar lira tasarruf sağlıyoruz" dedi.

Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda gerçekleştirilen "İl İl Enerji Verimliliği Projesi"nin kapanış toplantısında, sanayide enerji verimliliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Sorunun farkına varmanın, çözüm yolunda önemli bir adım olduğunu vurgulayan Işık, enerji verimliliği konusunda son 12 yılda yapılan çalışmaların hız kazandığını ve oluşan farkındalığın meyvelerini vermeye başladığını ifade etti.

Işık, Türkiye'nin enerji zengini bir ülke olmadığına dikkati çekerek, "Enerjiyi verimli kullanmak birinci önceliğimiz olmalı. Bu konuyu hükümet olarak son derece önemsiyoruz. Sanayide elektrik motorlarının dönüşümüne yönelik çalışmayı Enerji Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz. Sanayideki elektrik motorlarını verimli hale getirirsek yapılan yatırım kendisini ortalama bir buçuk yılda amorti ediyor. Tüm elektrik motorlarını dönüştürünce 8 milyar lira tasarruf sağlıyoruz" diye konuştu.

-"15 milyar liralık tasarruf sağlandı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da verimlilik konusunda devlette ortak dil oluşturulmasının ve sivil toplum kuruluşlarının desteğinin önemine işaret etti.

Enerji tasarrufunun önemini vurgulayan Yıldız, "Bu yıl 15 milyar liralık ölçülebilir enerji tasarrufu yaptık. 15 milyar liralık ölçülebilir tasarrufu, üretimdeki enerji verimliliğiyle açıklayabiliyoruz, bunun 6,5-7 milyar liralık kısmı sanayi grubundan gerçekleşti" ifadesini kullandı.

Enerji verimliliği farkındalığı artırıldı

Toplumda, enerji verimliliğiyle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirilen toplantılarda özellikle kadın ve çocuklara yönelik bilinçlendirme kampanyalarının sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınacak destekle ilk ve orta okullarla liselerde uygulamalı bir saatlik ders yapılması fikri benimsendi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.