Tedirgin olan borsa sert düştü…

0
2668

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmasının ardından ilk tepki olarak yükselişle açılan Borsa İstanbul, Erdoğan sonrası tek parti iktidarına ilişkin siyasi riskler, yeni ekonomi yönetimine ilişkin endişeler ve Fitch'ten gelen açıklamalarla satış baskısı altında kaldı.

Türkiye'nin notunu 'yatırım yapılabilir' seviyede değerleyen kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 'siyasi risk'in kredi notu için halen bir kırılganlık oluşturduğunu ve hükümetin etkinliği ve politikaların öngörülebilirliğinin azalması durumunda notta negatif adım atılabileceğini açıkladı. Güne yüzde 1,55 artıda başlayan BIST 100 endeksi 80 bin 483 puana kadar yükselse de daha sonra kademeli olarak gerilemeye başladı ve en düşük 77 bin 226 puana geriledi.

İlk seansta yüzde 1 düşen endeks ikinci seansta kayıplarını artırdı. BIST 100 günü yüzde 2,43 düşüşle 77 bin 271 puandan tamamladı.

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, "Oy oranı ve katılım göz önüne alındığında ve hükümet tarafındaki yeniden yapılanma merak edilen konu. Bunun önümüzdeki süreçte kuvvetli tek parti hükümeti konusunda ne kadar yeter sağlayacağı fiyatlanmaya başlayacak" dedi. Tözge, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını devralacağı 28 Ağustos tarihine kadar iktidar partisi AK Parti'de özellikle ekonomi tarafında nasıl bir yapılanma olacağına ilişkin temkinli bekleyişin satışlarda etkili olduğunu ifade etti.

Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, Fitch'in açıklamalarının da satış baskısı yarattığını belirtirken, "Politik riskler halen yüksek derken, 10 aylık süreci tanımlıyor. Piyasa için önemli olan başbakan ve yeni kabine. Oylar anketlerin altında gerçekleşti. Seçime yönelik bir ekonomi izlenirse bu risklerin devam ettiği anlamına gelebilir. Piyasa bunu risk olarak yorumluyor" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.