“Türk hava sahasında ateş açıldı”

0
1534

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Başbakan Davutoğlu'nun gündeminde, Rus savaş uçağının düşürülmesi vardı. Angajman kuralarına dikkati çeken Davutoğlu, "Rusya ile ipleri germe niyetimiz yok" dedi. Muhalefet liderlerine de tavsiyede bulunan Başbakan Davutoğlu, ''Ya bu ülkenin hava sahasını, kara sınırlarını korumak konusunda ilkeli bir tutum ile hep birlikte beraber olalım ya da lütfen gölge etmeyin; gidin kendi kurultay oyunlarınızla uğraşın'' ifadelerini kullandı. Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle: ''AK Parti neredeyse kurulduğu günden beri iktidarda olan, seçim kaybetmemiş bir partidir. Seçimlerde oyların yüzde 49,5'ini alarak Türkiye genelinde 317 milletvekili çıkardık. 81 vilayetimize bize oy versin vermesin 78 milyon insanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

1 Kasım seçimlerinin ardından başlayan süreç adım adım ilerliyor. Önce mazbatalarınızı aldınız yemin töreni gerçekleşti pazar günü sayın İsmail Kahraman'ı Meclis Başkanı olarak seçtik. Kendisine yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Yeni kabineyi belirleme çalışmalarını da azami bir özenle sürdürdük. Listemizi oluşturduk ve cumhurbaşkanımıza arz ettik. Dün yeni kabinemizi kamuoyuyla paylaştık. Bugün de meclis grup yönetimimizi hep birlikte belirleyeceğiz. Kibir ve gurur Allah'ın izniyle nefislerimizi rehin alamayacak. Herkesin hükümeti olacağız.

Biz bu bereketli topraklara sevgi tohumu ekmeye geldik. Sevgi tohumu ekeceğiz. Bizim iktidarımızda kimse kendisini ötelenmiş hissetmeyecek. Bizim gibi düşünmeyenlere saygıda ve iletişimde kusur etmeyeceğiz. Ülkemizin ve insanımızın hukukunu korumayı namus borcu bileceğiz. Bütün insanlık için hak ve hakkaniyet ölçüsüne uygun davranılsın istiyoruz. Hiçbir ülkenin hudutları çiğnenmesin istiyoruz. Emin olunuz ki eğer 1 Kasım zaferinin arkasında milletimize yaptığımız büyük hizmetler yanında vicdan siyasetinin de büyük rolü olmuştur. Allah art niyetlilere fırsat vermesin. Aramıza nifak sokmaya çalışanlar hep oldu ama hayal kırıklığına uğradılar.

DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞI

Bildiğini gibi dün sabah saatlerinde Hatay Yayladağı bölgesinde uyarılara rağmen hava sahamızı terk etmeyen bir uçak hava kuvvetlerimizce düşürüldü. İhlali sürdüren uçağı F16'lar tarafından Türk hava sahasında ateş açılmıştır. Angajman kurallarımız ilgili taraflara izah edilmiştir.

'RUSYA BİZİM DOSTUMUZDUR'

Bu olayda Rusya Federasyonu ile ipleri germek, gerilim yaşamak gibi bir niyetimiz yoktur, olamaz da. Rusya bizim dostumuzdur, komşumuzdur. Büyük devletler arasındaki ilişkiler, iletişim kazalarına feda edilemez. Rusya Federasyonu bizim çok önemli bir ortağımızdır ve son 13 yılda da ilişkilere en büyük hassasiyeti gösterdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Bayırbucak bölgesinde tek bir DAEŞ unsuru yoktur, tek bir terör unsuru yoktur. Kimse Bayırbucak bölgesine yapılan saldırıları DAEŞ ile meşru gösteremez. DAEŞ'e saldırıyoruz diye Bayırbucak'ın masum insanlarına saldırılmasına da göz yummayız. Bu saldırıların derhal durdurulması gerekmektedir. Bu kritik günde dahi hükümetimizle omuz omuza durmak yerine bugün Kılıçdaroğlu'nun yaptığı gibi dönüp hükümetin Ortadoğu politikasını eleştirmek hiçbir muhalefet partisine yakışmıyor. Buradan tavsiyem muhalefet liderlerine; ya bu ülkenin hava sahasını, kara sınırlarını korumak konusunda ilkeli bir tutum ile hep birlikte beraber olalım ya da lütfen gölge etmeyin; gidin kendi kurultay oyunlarınızla uğraşın.

TERÖRLE MÜCADELE

1 Kasım seçimlerinden sonra da terörle mücadeleye kesintisiz devam edeceğiz. Bütün hendekler kapatılana, bütün mezarlar temizleninceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Hendek kazarak, Kürt vatandaşlarımızı tehdit ederek bir kör kurşuna gitsin istiyorlar. Bu millete hendek kazanları o hendeklere gömeriz. Bölgedeki bütün vatandaşlarıma sesleniyorum: Bu topraklarda süren kardeşlik asırlar boyunca devam edecek. HDP siyasete yönelik silahın gölgesinde olduğu sürece muhatap olamayacaktır. Diyalogla siyasetle çözülemeyecek hangi kirli sorun var ki bu kirli oyunlar oynanıyor. Terörist oyun behemahal çözülecek. Hainler mutlaka kaybedecek.

ANKARA SALDIRISI VE FRANSA'DAKİ SALDIRILAR

Ankara saldırından sonra tüm görüntüler medyada yer aldı. Fransa saldırısından sonra tek bir görüntü yayınlanmadı. Ankara soruşturması devam ederken halkı galeyena getirecek protesto yürüyüşleri düzenlendi. Fransa'da yasaklandı. Biz yasaklasak diktatörlük geldi derler. Paris'teki saldırılardan sonra olağan üstü hal ilan edildi. Fransızlar gerekli gördüğü internet sitelerini kapatılacağını söyledi.  Ankara saldırısndan sonra, internet yasaklanmadı, ordu Ankara sokaklarına inmedi. Ama buna rağmen devlet katil devlet olarak adlandırıldı. Bu ülkede insanlarımızın canına kasteden terörist unsurlar var ve biz bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz.''

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.