Türkiye için ‘ağırlık artır’ tavsiyesi

0
3488

P Morgan tarafından bugün yayınlanan "2015'e girerken CEEMEA piyasaları" başlıklı raporda ECB'nin enflasyonu canlandırmaya yönelik politikalarından CEEMEA (Orta ve Doğu Avrupa Ortadoğu ve Afrika) bölgesi ülkeleri içinde en yüksek faydayı Türkiye ve Polonyanın sağlamasının beklendiği ifade edildi.

JP Morgan, Avrupa Merkez Bankası'nın bölge bankalarını güçlendirme çabalarının da Türkiye ve Polonya'ya fayda sağlayacağını zira her iki ülkede de özel sektör şirketlerin Avrupa bankalarına borçlu durumda olduğu belirtildi. Ayrıca Avrupa ekonomisindeki güçlenmenin en çok Türkiye, Polonya ve Yunanistan'a yarar sağlayacağı ifade edildi.

Öte yandan petrol fiyatlarındaki düşüşle ilgili olarak şu ayrıntılara yer verildi,

"Petrol fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. Son 12, ayda fiyatlar 82 ila 116 dolar arasınd oynarken, bizim ortalam petrol fiyatı beklentimiz 2015 için 82.75 dolar seviyesinde bulunuyor.

CEEMEA ülkeleri içinde petrol fiyatlarındaki düşüş açısından bilmemiz gereken en önemli şey Türkiye'nin 1 numaralı fayda sağlayacak ülke olacağıdır. Petrol fiyatlarındaki 20 dolarlık bir düşüş GSYİH'nın 1 puan artmasını sqağlayacak ve enflasyonu da 1 puan aşağı çekecektir.

Polonya'nın sağlayacağı fayda daha az olacaktır. Güney Afrika'nın elde edeceği fayda ise Türkiye ile aynı seviyede olsa dahi petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel diğer emtiaların da fiyatlarının gerilemesi bu faydanın çoğunu nötralize edecektir.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün CEEMEA içinde en çok zarar vereceği bölge Rusya ve Orta doğu ile Kuzey Afrika (MENA) bölgesi olcaktır.

Türkiye açısından petrol fiyatlarındaki düşüş cari işlemler açığını aşağı çekecek, TL'nin güçlenmesini ve borsa şirketlerinin hisse başın karlarının artmassını sağlyacaktır.

Türkiye'ye yönelik riskler ise MENA bölgesindeki karmaşa nedeniyle bu bölgeye ihracatın riskli hale gelmesi ve Avrupa'daki yavaş büyüme ile Fed'in faiz artırımı karşısındaki kırılganlık olarak sıralanabilir.

Türkiye'de 15 Haziran'da yapılacak seçimler yaklaşıyor ve anketlere göre AK Parti'nin zaferle çıkması bekleniyor. Ancak beklenmedik olayların etkisi de göz ardı edilmemeli, hafife alınmamalı.

JP Morgan'ın Türkiye piyasasındaki en çok tercih edilenler listesinde Halk Bank, Sabancı Holding, Akbank, Ülker ve Turkcell hisseleri tamamı overweight (piyasa üstü ağırlık) tavsiyesi ile yer alırken, en az tercih edilenler listesinde Petkim (Nötr), BIM (Underweight "piyasa altı ağırlık") ve Garanti Bankası(Nötr) hisseleri yer aldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.