Türkiye’nin Rusya kararı

0
1591

KKTC ziyareti sırasında Show TV-Habertürk televizyonuna konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ihracatçılar ve turizmciler için alacakları tedbirleri yakında kamuoyuyla paylaşacağını söyledi. Davutoğlu, bunlar arasında alınacak ilk önlemlerden birinin Rus gümrüklerinde bekletilen meyve ve sebzeyi bozulmadan geri çekmek olacağını ifade etti. Davutoğlu, bunları başka pazarlara sevk etmeye çalışacaklarını dile getirdi. Davutoğlu, "Türk yaş sebze için pazar sıkıntısı yok. Başka yere de satar. Bunun tedbirlerini alırız. Türkiye’nin coğrafyasında olan bir ülkenin kapısı kapanmaz. Bütün milletimiz sakin bir şekilde bunu takip etsin" dedi.

AMBARGOLAR TERS TEPER

Rusya’nın, iki tarafın da zararına olacak suçlamalar ve ambargolar ilan etmek yerine masaya oturma yoluna gitmesini umduklarını belirten Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın kazan-kazan anlayışını ‘kayıp-kayıp’a doğru tırmandırdığını ifade etti. Ekonomik ambargoları 'ters tepen bir silah' olarak nitelendiren Davutoğlu, "Hedef alan tarafı da zarara sokar" dedi. Davutoğlu, bu süreçte fevri tepki göstermeyeceklerini ve hissi davranmayacaklarını, karşı tarafla aynı şekilde mukabele edip söylem savaşına girmeyeceklerini vurguladı. İhracatçıların hiçbir şekilde paniğe kapılmamasını isteyen Davutoğlu, afet durumlarında olduğu gibi zarar görenlere devlet yardımlarının gündeme gelebileceğini kaydetti. Davutoğlu, turizmcilere başka nerelerde alan açabileceklerini de değerlendireceklerini ekledi.

MİLLETİMİZ FEDAKARLIK GÖSTERMEYE HAZIR BİR MİLLETTİR

Rusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgazı kesmesi ihtimalinin sorulması üzerine Ahmet Davutoğlu, "Enerji alanında olacaksa zarar karşılıklı olacak" dedi ve Rusya’nın bu yola tevessül edeceğini düşünmediğini dile getirdi. Davutoğlu, yine de Enerji Bakanlığı’na değişik alternatifler üzerinde çalışma talimatı verdiğini kaydetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.