Uzmanlar Eylül öncesi artmaz diyor

0
1331

Ekonomistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına başlamak için en erken Eylül ayına kadar bekleyeceğini düşünüyorlar. 16-17 Haziran’da gerçekleştirilecek toplantıdan faiz artırım kararı çıkması zor görünüyor.

Geçtiğimiz hafta WSJ anketine katılan ekonomistlerin yüzde 72’si, Fed’in ilk faiz artırımının Eylül’de geleceği tahmininde bulundu. Ekonomistlerin yüzde 3’ü Haziran ayını işaret etti. Diğer bir yüzde 3’lük kesim ise artırımın Temmuz’da gerçekleşeceğini öngördü.

Economic Outlook Group LLC’den Bernard Baumohl, “Çarşamba günü açıklanan güçlü perakende satışlar verisi ve son günlerde gelen diğer güçlü verilerin ardından faiz artırımının Haziran gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence gelecek haftaki toplantıda faiz artırımı ciddi şekilde değerlendirecekler. Ancak daha fazla veri elde etmek için Eylül ayını bekleme kararı almaları da mümkün” dedi.

Öte yandan ekonomistlerin bir kısmı faiz artırımının Eylül’den sonra geleceğini belirtiyor. Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 5’i Ekim, yüzde 9’u Aralık ayını işaret etti. Yüzde 8’lik bir kesim ise 2016 yılına kadar bekleneceğini ifade etti. Ankete 66 ekonomist katıldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.