Ve dolar 2,16 seviyesini de aştı

0
2619

Güçlü ABD verileri ve artan jeopolitik risklerle gelişmekte olan piyasalarda bozulma ve Moody's'in Cuma günkü kredi notu değerlendirmesinde olumsuz açıklamalar yapacağı endişeleri ile dün yönünü yukarı çeviren dolar/TL'de yükseliş bu sabah da devam ederek, 31 Mart'tan bu yana en yüksek olan 2.16 seviyesini aştı. Dün güne 2.13 seviyesinin altında başlayan ve saat 1748'de 2.1431/2.1440 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.1661 seviyesine kadar yükseldikten sonra saat 0915'te 2.1610/2.1615 seviyesindeydi.

AÇIKLAMALAR ETKİ ETTİ

Dün gelişmekte olan piyasalardan çıkışların yanı sıra üst düzey iki AKP'li yetkilinin Cuma günü Türkiye ile ilgili değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den olumsuz bir açıklama gelebileceğine işaret etmeleri para ve sermaye piyasalarında satışlara neden oldu. Öte yandan Moody's dün akşam piyasalar kapandıktan sonra Reuters'a yaptığı açıklamada, "Moody's olası rating adımları konusunda yorum yapmamaktadır. Bir rating adımı açıklanacaksa bu, düzenleyici yükümlülüklere uygun olarak yapılacaktır. Moody's ülke kredi notu açıklama takvimi sadece kredi notu hakkında atılacak olası adımların tarihleri konusunda fikir verebilir" dedi.

TWITTER'DAN AÇIKLADI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Cuma günü kredi notu ve görünümü hakkında rutin değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye hakkında pozitif değerlendirme yapması gerektiğini ancak geçmiş performanslara bakıldığında bunun bir sürpriz olacağını söyledi. Zeybekci'nin açıklamalarından birkaç saat sonra ise AKP Milletvekili Salih Kapusuz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Her Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir kriz çıkarmaya çalışanların yine kriz arayışı içerisinde olduklarına dair duyumlar alıyoruz. Seçim öncesi Türkiye'nin kredi notunu düşürmeye yönelik bir takım girişimlerin olduğuna dair söylentiler var. Umarız bunlar doğru değildir. Standard&Poor's, Moody's gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının daha önce subjektif kriterlerle Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü biliyoruz" ifadelerini kullandı. Zeybekci, akşam saatlerinde yaptığı ikinci bir açıklama ile Moody's'den beklentilerinin "pozitif değil negatif" olduğu açıklamasının not indirimi anlamını taşımadığını, aksine Türkiye'nin kredi notunda bir indirim beklemediklerini söyledi.

IŞIK: ENDİŞELERİN ETKİSİ GÖRÜLDÜ

TEB Stratejisti Erkin Işık, bu sabahki notunda, "Jeopolitik risklerdeki artış ve ABD'de açıklanan güçlü ISM hizmetler endeksi gelişmekte olan piyasa para birimlerinde satışlara neden olurken, Moody's'den olası bir not indirimi endişesiyle TL kötü performans gösterdi. TL daha ciddi bir satış baskısıyla karşılaşmadan TCMB likidite duruşunu değiştirmeyecektir. Üstelik Hazine ihaleleri ve küçük haftalık repo dönüşünün TL likiditesini daha fazla gevşetmesi olası" dedi.

Dolar, olumlu ABD verilerinin üçüncü çeyrek için güçlü ekonomik büyüme beklentisini artırmasıyla para birimleri sepeti karşısında bugün 11 ayın en yükseğine yakın seviyede işlem gördü. Gelişmekte olan piyasalarda yaşanan olumsuzlukta Rus birliklerinin Ukrayna sınırı yakınında yığınak yaptığı yönündeki haberlerin de etkili olduğu belirtiliyor. Sepet bazında TL 25 haziran'dan bu yana en yüksek olan 2.5308 seviyesine kadar yükseldikten sonra saat 0911'de 2.5230 seviyesinde. Tahvil-bono piyasasında 13 Temmuz 2016 itfalı iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta spot kapanışta son işlemde yüzde 9.08, valörde yüzde 9.29 seviyesindeydi. Öte yandan yeni 10 yıllık gösterge olan 24 Temmuz 2024 itfalı tahvilin bileşik faizi dün valörde son işlemde yüzde 9.40 seviyesindeydi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.