Yabancı borsalar rölantiye geçti

0
2915

Avustralya doları beklentinin altında gelen ticaret verisi ile gerilerken, platin de değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saati ile 08:27'de yüzde 0.8 yukarıda seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi 9 Haziran 2008'den bu yana en yüksek düzeyde. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 ilerledi. Standard & Poor's 500 adelileri büyük bir değişiklik yaşamadı. Bloomberg Spot Dolar Endeksi'nin 6 Mayıs'tan bu yana en düşükte tutunurken, Avustralya doları yüzde 0.4 kaybetti. Platin üç günlük ralliye son verdi. Almanya'da iki yıl vadeli tahvil faizi üst üste ikinci günde yüzde 0.02'nin altında gerilerken, Fransa'da 10 yıl vadeli tahvil faizi de geri adım attı.

Küresel hisselerin göstergesi, önde gelen ekonomilerde imalat sanayinin genişleme göstermesi ile, dün kapanışta zirve rekoru kırdı. Almanya'da beş yıl vadeli tahvil faizinin bugün yapılması planlanırken, ABD'de özel sektör istihdam verisi açıklanacak. ABD'nin tarım dışı istihdam verisi ise yarın açıklanacak. Avustralya'da ticaret açığı 1.91 milyar Avustralya doları (1.81 milyar ABD doları) olurken, 200 milyon Avustralya doları seviyesindeki ekonomist tahminlerinin dokuz katından fazla düzeyde gerçekleşti.

Sidney'de bulunan White Funds Management yöneticilerinden Angus Gluskie, "Ekonomik koşullar makul seviyede iyi görünmeye devam ediyor ve ABD'de toparlanma sürüyor. İnsanlar piyasanın genelde iyi olduğu görüşünde" dedi.

MSCI Dünya Endeksi dün, yüzde 0.6 yükselerek 431.26 puan ile zirve rekoru kırmasının ardından, bugün de yüzde 0.2 yukarıda. Endeks Haziran'da yüzde 1.7 artışla üst üste beşinci ayda da ilerleme kaydetti. S&P 500 dün yüzde 0.7 artarak 1,973.32 puan ile yine rekor kırarken, Dow Jones endeksi yüzde 0.8 yükseldi ve gün içinde 17,000 puana 2 puan kadar yaklaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.