Yapı Kredi’nin net kârı 929 milyon lira oldu

0
2518

Yapı Kredi 2014 yılının ilk yarısını 929 milyon TL net kârla tamamladı. Toplam maddi ortalama özkaynak karlılığı yüzde 10,8 olarak gerçekleşen bankanın ikinci çeyrek kârı ilk çeyreğe göre yüzde 17 artarak 501 milyon TL’ye ulaştı. İkinci çeyrek maddi ortalama özkaynak karlılığı ise yüzde 10’dan yüzde 11,6’ya yükselirken, toplam aktif büyüklüğü 2013 yıl sonuna göre yüzde 6 artışla 170.6 milyar TL seviyesine ulaştı.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, yılın ilk yarısında sergilenen başarılı performansın müşteri odaklı Akıllı Büyüme stratejisinin bir sonucu olduğunu belirtti. Açıkalın, “Büyüme stratejimizi başarıyla uygulamaya devam ediyoruz. Bu sayede kârlılığımızı artırırken tabanımızı da güçlendiriyoruz. Yılın ilk altı ayında kredi ve mevduat tabanımızı dengeli büyüterek likiditemizi başarılı bir şekilde yönettik. Net faiz marjımız, etkili fiyatlama yaklaşımımız sayesinde çeyrek bazda 24 baz puan artarak yüzde 3,6 seviyesine ulaştı. Aynı zamanda, aktif kalitemizi de koruduk ve sermaye yeterlilik oranımızı güçlü seviyede tuttuk” dedi.

Yılın ilk yarısında toplam kredilerde sektörün 2 puan üzerinde büyüyerek yüzde 9 artış ile 108.7 milyar TL’ye ulaşıldığını ve bu alanda pazar payının yüzde 9,8’e yükseldiğini vurgulayan Açıkalın, “Haziran itibariyle, aktiflerimizin yüzde 64’ünü bireylerin ve kurumların finansmanı için kullandırdık. Kredilerde, her zaman olduğu gibi katma değer yaratan alanlara odaklanarak önemli pazar payları elde ettik. Mevduatta da yıl sonuna göre yüzde 9 ile sektörün 6 puan üzerinde büyüdük. Böylelikle, mevduat hacmimizi 96.1 milyar TL’ye çıkararak pazar payımızı yüzde 9,6’ya yükselttik. Sermaye yeterlilik oranımız, güçlü kredi büyümesine rağmen, ihtiyatlı ve müşteri odaklı bilançomuz sayesinde yüzde 15,4 ile sektördeki en yüksek oranlardan biri olmaya devam etti” şeklinde konuştu.

Fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Açıkalın, “Aynı zamanda, bono ihraçları, orta vadeli tahvil programı ve yenilenen sendikasyon kredimiz sayesinde fonlama tabanımızı çeşitlendirmeyi sürdürdük” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.