Yatırım fonu ile hayalinizdeki parayı biriktirin

Yatırım fonları, yatırımcıya kısa, orta ve uzun vadede yatırım yapma imkânı verirken aynı zamanda da yatırım fonuna dahil olan enstrümanları da seçme imkanı verir. Hisse, tahvil, hazine bonosu, döviz, altın gibi çok çeşitli enstrümanlara yatırım yaparak esnek birikim imkanı sağlar.

0
3484

Yatırım fonları, yatırımcının küçük tasarruflarını büyük birikimlere çevirmesine yardımcı olur. Yatırım fonlarında nominal değerinden adet ile alım ve satım yapma imkanı olması yatırımcının rutin geliri olmasa dahi farklı zaman dilimlerinde farklı miktarlarda fonlar alarak yatırımına devam etme avantajı sunar. Yatırım fonlarının nominal değeri üzerinden adet ile alınıp satılması ise aynı zamanda yatırımcıya nakit ihtiyacı oluştuğunda o günkü değer üzerinden nakde dönmesine imkan verir. Böylece birikimci yatırımına birikiminin hepsini bozmadan kaldığı yerden devam ederek yılar içinde devasa bir yatırım miktarına ulaşabilir.

Yatırım fonları yapısı gereği yatırımcının beklentisine göre şekil alır. Yatırımcı düşük risk alarak yatırım yapmak istiyorsa sabit getirili yatırım fonu oluşturulur. Eğer yatırımcı borsada yatırım yapmak ama bununla birlikte portföydeki hisse senetlerini ve borsa endekslerini profesyonellerin yönetmesini istiyorsa hisse sendi ağırlıklı A tip fon yatırımına yönelebilir.

Yatırım fonlarının diğer yatırım araçlarına göre yatırımcıya sunduğu en büyük avantaj ise an be an gün be gün yatırım yapmasını sağlamaktadır. Yatırımcı düzensiz bir gelire sahipse bile birikim yapabilir. Mesela bugün 100 TL’lik yatırım yaparken birkaç gün sonra 200 TL’lik yatırım yapabilir. Ya da yüksek prim aldı ya da o hafta satılar gittiğinde çok daha fazla tasarrufunu yatırma yönlendirebilir. Özetle yatırım fonlarına nominal değer üzerinden adet ile yatırım yapılabildiği için yatırımcı bütçesine uygun birikim yapmak için mutlaka bir yatırım fonu bulabilir.

Yatırım fonlarına düzenli veya düzensiz zaman dilimlerinde yatırım yapılırken diğer taraftan beklentinin dışında gelişen giderlerde yatırımın fonun o günkü değeri üzerinden ihtiyaç kadarı bozdurularak birikime devam edilebilir.

Yatırım fonlarının performansının düzenli olarak yayınlanması, fonlar arasında geçiş imkanın bulunması, bozdurma ve fon alımına komisyon ödenmemesi, yatırım fonlarını oluşturan banka, aracı kurumlar, ve finansal kurumlar tarafından oluşturulması ve yönetiminin SPK’nın belirlediği eğitim ve tecrübedeki kişiler tarafından yatırım fonu şartnamesi kurallarına ve SPK kanunlarına göre yönetilmesi yatırımcıyı güvenli şekilde fon biriktirmeye yönlendirir. Böylece yatırımcı uzun süre yatırım fonlarında gelirlerine göre birikim sağlayabilir. Mesela ticaret ile uğraşan bir esnaf, tarım işinde olan ziraatçı, ev hanımları ya da öğrenci istikrarlı bir geliri olmasa da eline geçtikçe birikimlerini yatırım fonlarında değerlendirebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.