Yellen net: Gerektiğinde yükselecek

0
3063

 ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in Açık Piyasa Komitesi toplantısında sonrasında konuştu. Fed Başkanı, faizlerin uzun bir sürede daha düşük kalmaya devam edeceğini, gerekli olması durumunda faizi artıp, kontrol etme gücüne sahip olduklarını söyledi.

GEREKTİĞİNDE FAİZ ARTACAK

Yellen, "Fed çıkış konusunda ihtiyatlı bir planlama yapıyor. Gerekli olduğunda faizleri yükseltebiliriz. Fed'in bilançosuna rağmen harekete geçme gücü var" dedi.

İSTİHDAM İYİLEŞECEK

Yellen, ABD istihdam piyasasının iyileşme gösterdiğini söyledi. Fed Başkanı, ABD istihdam piyasasındaki durgunluğun sona ereceğini de sözlerine ekledi.

EKONOMİ İSTİHDAMI DESTEKLEYECEK GÜÇTE

Fed Başkanı, ABD ekonomisinin istihdam piyasasına destek sağlayacak güçte olduğunu belirtti. Yellen, enflasyonun yavaş yavaş istenen düzeye ineceğini de ifade etti. YATIRIMCILARA UYARI Yellen konuşmasında yatırımcılara da uyarıda bulundu. Fed Başkanı, "Yatırımcıların görünümün belirsiz olduğunun farkında olması lazım" dedi.

ENFLASYON RİSK DEĞİL

Yellen, yükselen enflasyonun hâla ekonomi için bir risk taşımadığını söyledi. Enflasyonun yavaş yavaş istenen hedefe doğru gittiğini aktaran Yellen, artan enflasyonun bir risk oluşturmadığının altını çizdi. Yellen, maaşların enflasyonun önüne geçeceği öngörüsünde bulundu.

'ORTADOĞU'YU İZLEMEK GEREK'

Fed Başkanı, Ortadoğu'daki gelişmelerin takip edilmesi gerektiğine işaret etti. FED TAHVİLDEN ÇIKANDAN PARA ALMAYACAK Yellen, Fed'in ABD Hazine Tahvili yatırımlarından çıkmak isteyenlerden ücret alacağı yönündeki iddiaları da yanıtladı. Yellen, Fed yetkililerinin böyle bir şeyi gündeme getirmediğini söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.