Yellen’den erken faiz arıtışı sinyali

0
2313

Fed Başkanı Janet Yellen, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı konuşmada, istihdam piyasasındaki zayıf görünümün devam ettiğini ve parasal genişlemenin bitmesinin ardından faiz oranlarının düşük seviyede kalmaya devam edeceğini ifade etti.

Yapılması gereken finansal reformların henüz tamamlanmadığını belirten Yellen, ekonominin iyileşmesine karşılık henüz tam olarak toparlanmadan söz edilemeyeceğinin altını çizdi. Yellen, enflasyonun uzun vadede yüzde 2 oranındaki hedefin altında kalmayı sürdüreceğini söyledi.

Fed Başkanı Janet Yellen Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı yarı yıllık para politikası sunumunu şöyle sürdürdü:

"Birçok Amerikalı hala işsiz ve enflasyon hala hedefin altında. Ekonomik verileri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Makroekonomik tedbirler alma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomi, harcamalar ile ilgili göstergeler gelişme göstermeye devam ediyor ve beklediğimizden daha iyi bir seviyede gelişti. İş dünyasının güveni de iyi durumda görünüyor. Büyüme rakamlarındaki düşüş geçici faktörlere bağlı ve ekonomideki ivmelenmeyi yansıtmadığını düşünüyoruym. İş gücü piyasası gelişmeye devam ediyor. Ancak Fed'ın para poltikasyla ilgili temkinli davranmaya devam etmesi gerekiyor" dedi.

Para poltikası konusunda ihtiyatlı duruşun devam ettirilmesi gerekliliğini ifade eden Yellen, "Denetlediğimiz bankaların kayda değer bir şekilde gücünü artırdık. Stres testilerimizin rolü bu noktada çok büyük önem taşıyor. Faiz artırımını düşünmeden önce ekonominin sağlamlığına inanmalıyız" diye konuştu.

İlk faiz artırımının ne zaman yapılacağı konusunda meaknik bir formül olmadığını söyleyen Fed Başkanı Yellen, büyüme hızındaki yavaşlamaya karşılık birçok göstergenin olumlu seyrettğini belirtti. Yellen, faiz artırımındaki zamanlamanın Fed'in hedeflerinine ilerlemesine bağlı olduğunu vurguladı. Fed Başkanı, ABD Merkez Bankası'nın büyük bilançosunun zorluklar yarattığını ve ters repo imkanının sterilizasyon için etkili bir ilaç niteliğinde olduğunu söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.