Yurt dışı ÜFE geriledi…

0
2060

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,49 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,49 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,38 düşüş ve on iki aylık ortalamalara göre %10,41 artış gösterdi.

   
Açıklamada şöyle denildi:

"Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri  madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,16 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise %1,49 düşüş olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler  bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (%4,20), tütün ürünleri (%3,65), diğer mamül eşyalar (%1,71) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (%-9,81), temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (%-6,14) ve kimyasallar ve kimyasal ürünler (%-4,11) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş enerji malında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Ocak ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.