Zeybekci: Faiz 1,5 puan düşmeliydi

0
2738

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen "Bursa Sanayicileriyle Yuvarlak Masa Toplantısı" öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Faiz indiriminde kabul edilebilir bir seviyeden bahsedilebilir mi " sorusunu da yanıtlayan Zeybekci, "Mesela en son düşüş 0,75 değil, beklentimi şahsi olarak söylüyorum, 1,5 olmalıydı" ifadesini kullandı. Zeybekci, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD), Türkiye raporunu açıkladığını anımsattı.

FAİZ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Türkiye ile ilgili büyüme beklentisini, Dünya Bankasının yüzde 2,4'ten 3,5'e, OECD'nin de yüzde 2'lerden 3,3'e çıkardığını dile getiren Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bundan 3-4 ay önce söylediğim bir söz vardı, sizlere ve sizlerin huzurunda milletimize ve Türkiye'deki ekonomiyle ilgili tüm otoritelere; 'Türkiye'nin büyümeyle ilgili beklentilerini aşağı yönde revize edenler, yıl ortası geldiğinde bunu tıpış tıpış yukarı yönde revize edecekler' demiştim. Türkiye böyle bir ortamı yaşıyor şu anda, böyle pozitif gelişmeleri yaşıyor ve gelecekle ilgili bir yıl sonrayla ilgili beklentilerimiz de son derece pozitiftir. Yani enflasyonla ilgili beklentilerimiz son derece iyidir. Yani bir yıl sonra, 2015 yılı ortası itibarıyla söylüyorum, yüzde 6'lı rakamlarla bir enflasyonun olacağı bir ortamda faiz, yani bir yıl sonrayla ilgili bugün gerek hazinenin gerek özel sektörün gerekse tüketicinin katlandığı faiz, kabul edilebilir değildir. Onun için yıllık bazda faiz oranlarının cesaretli bir şekilde aşağı yönde çekilmeye devam edilmesi gerektiğine inanıyoruz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.