Zeybekci: Geleceği ipotek altına alma

0
2842

2015'te enflasyonun yüzde 7'nin çok çok altında kalacağını belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, Merkez Bankası'na daha fazla faiz indirimine gitmesi için, "Geleceği ipotek altına alma" diye seslendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den yaş meyve-sebze ihracatçısına ise kötü haber geldi. Ekonomi Bakanı, “2015 yılı itibariyle hiç bir teşvik vermeyeceğiz. 53 yaşındayım portakalda hiç bir değişiklik olmadı ama yurtdışına gittiğimiz zaman portakallar çok farklı hale gelmiş” diye konuştu.

Zeybekci’nin hedefi, halen 960 milyon lira olan toplam ihracat desteklerini en az 1,5 milyar liraya çıkarmak. Ekonomi Bakanı, “En büyük kaynağımız bütçeden Mehmet Bey’le bayağı bir kavga yapacağız” dedi. Ekonomi Bakanlığı, yaş sebze ve meyve ihracat teşvikinden vazgeçerek, bu kaynağı da tanıtım, ürün geliştirme, moda ve marka yaratma gibi katma değeri daha yüksek alanlara kaydıracak.

ENFLASYON SENEYE YÜZDE 7’NİN ALTINDA OLACAK

Zeybekci, 2015'te enflasyonun yüzde 7'nin çok çok altında kalacağını söyledi, Merkez Bankası'na daha fazla faiz indirimine gitmesi için, "Geleceği ipotek altına alma" diye seslendi. Ekonomi Bakanı, “Türkiye'de önümüzdeki senenin enflasyon beklentisi yüzde 7'nin çok çok altında olacaktır. Onun için bizim merkez bankasından beklentimiz geleceği yönetmek ve yönlendirmelerini istiyoruz. Geleceği ipotek altına almayalım” diye konuştu.

MERKEZ BANKASI’NI ELEŞTİRDİ

Zeybekci, faiz indirim kararlarını "yetersiz" bulduğu Merkez Bankası'nı bu sözlerle eleştirdi. Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile iftarda buluşan Zeybekci’ye göre, bu yıl cari açık orta vadeli program hedefinin oldukça altında kalacak. Zeybekci, “2014 sonu itibariyle cari açığımız bizim yüzde 6,4 hedeflenmişti. Değerli arkadaşlar yüzde 5,5 seviyelerinde olacak ben şimdiden söyleyeyim” şeklinde konuştu

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.