Zeybekci iddialı: Türkiye’de kriz çıkmaz

0
2664

Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde "kriz" söylentilerini hatırlatarak "Türkiye’de bu felaket tellallarının istediği şekilde krizin çıkmayacağını söyledik. Çıkamaz da zaten. Türkiye emin adımlarla yoluna devam ediyor. 2014 yılı sonu itibariyle hedefimiz olan yüzde 6,4'lük cari açığı beklentilerin ötesinde yüzde 6'dan düşük gerçekleşerek, Türkiye ekonomisinin sağlamlığının ve gelecekle ilgili beklentilerinin ne kadar olumlu, ne kadar iyi olduğunu gösterecektir." dedi.

IRAK'A İHRACATTA YÜZDE 46 DÜŞÜŞ VAR

Irak'ta yaşanan gelişmelerin ihracata etkisini de değerlendiren Zeybekci, IŞİD terör örgütünün oluşturduğu karışıklığın Türk ihraç ürünleri üzerine büyük etkisinin olduğunu belirtti. Irak'a ihracatta yüzde 46 oranında düşüş yaşandığını bildiren Zeybekci, fakat bunun malların başka kaynaklardan karşılandığı anlamı taşımadığını, talep erteleme durumunun söz konusu olduğunu vurguladı. Zeybekci, "cumhurbaşkanı seçiminden sonra bakanlık beklentiniz var mı" yönündeki soruya hiç bir beklentisinin olmadığı yanıtı verdi.

ABD VE AB'DEKİ OLUMLU HAVA BİZE KATKI SAĞLAYACAK

Bakan Nihat Zeybekci, dün yaptığı yazılı açıklamada ise ihracatın büyümenin motoru olmayı sürdüreceğini söylemişti. Zeybekci, açıklamasında "Küresel ekonomide 2013 sonunda gözlenen toparlanma ve özellikle ABD ve AB piyasalarında ortaya çıkan olumlu havanın global ticarete olduğu gibi ülkemiz dış ticaretine önemli katkılar sağlayacağını öngörüyoruz" demişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.