Zeybekci: MB faizleri sabit tutmalı

0
1054

Zeybekci, Türkiye ekonomisinin yüzde 5,5'lik enflasyon hedefinden sapmayı gerektirecek bir durumda olmadığını belirterek, Merkez Bankasının enflasyon tahminini revize etmesini "acelecilik" olarak nitelendirdi.

Henüz ilk çeyreğin sonunda olduklarını, sonraki çeyreklerde Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentilerin bulunduğunu anlatan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Türkiye ekonomisi şu anda, yüzde 5,5 enflasyon hedefinden sapmayı gerektirecek bir noktada değildir. 2015 ile ilgili olumlu beklentilerimizin en yüksek düzeyde olduğu ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekteki sonuçları görmeden enflasyonu yüzde 5,5'den 6,8'e yeni hedef olarak revize etmek aceleciliktir. İnşallah 2015 yılını, enflasyonda yüzde 5,5, cari açıkta da yüzde 4'ler, büyümede de yüzde 4 hatta biraz üzerinde sonuçlarla kapatacağız. Türkiye ekonomisinin önümüzdeki üç çeyrekteki değerlerini şu anda öngörerek böyle olacağına inanıyorum. Gıda fiyatlarının enflasyonu bu kadar etkileyeceğini tahmin edemedik. Gıda fiyatları konusunun Gıda Komitesi'nde irdelenmesi gerekiyor. Enflasyonda yüzde 5.5 olan yıl sonu tahminlerimiz halen ulaşılabilir."

Zeybekci Merkez Bankası'nın bu ayki toplantısında bu ortamda faizleri sabit bırakmasını beklediğine ise dikkat çekti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın, 2015 yıl sonu enflasyon tahminlerini 1,3 puan yukarı güncelleyerek yüzde 5,5'ten yüzde 6,8'e yükseltmişti.

KUR VE ENFLASYON ÜZERİNDEKİ MARJ ORTADAN KALKACAK

Cari açık, sanayi üretim endeksi ve tüketici güven endekslerinde gelecek üç çeyrekte başarılı bir performans beklediklerini ifade eden Zeybekci, para piyasalarının seçim ortamından rahatsız olmasının normal olduğunu söyledi. Piyasaların bir yılda 3 seçim yapılması nedeniyle 7 Haziran seçimlerini olumsuz algıladığını ifade eden Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olumsuz algılama sonucu gerek enflasyon üzerinde gerekse kurlar üzerinde belirli bir miktar köpük değeri, yani spekülatif değer vardır. 7 Haziran seçimlerine ilişkin tahminlerin mayıs ayının 10'undan sonra daha net bir şekilde algılanmaya başlanmasıyla gerek kurun üzerindeki gerekse de enflasyon üzerindeki o spekülatif limitler ve marjın da ortadan kalkacağına inanıyorum."

Gümrük Birliği hakkında da açıklama yapan Zeybekci "Türkiye'nin Gümrük Birligi'ne dair endişelerini ve taleplerini karşılayacak metin üzerinde anlaştık. 11 Mayıs'ta AB ile Brüksel'de ortak basın toplantısı yapacağız." dedi.

Zeybekci döviz kurları konusunda ise şunları söyledi: "İhracatta Euro ve miktar bazında düşme yok, pariteden dolayı dolar bazında düşüş var. İhracattaki aşağı yönlü gidişin Mayıs itibariyle yukarı gitmeye başlayacağını düşünüyorum."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.