Zeybekci: Not indirimi beklemiyorum

0
2804

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den beklentilerinin "pozitif değil negatif" olduğu açıklamasının not indirimi anlamını taşımadığını, aksine Türkiye'nin kredi notunda bir indirim beklemediklerini söyledi. Zeybekci, bu sabah saatlerinde NTV/CNBC-e ortak yayınında yaptığı açıklamada, Cuma günü kredi notu ve görünümü hakkında rutin değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye hakkında pozitif değerlendirme yapmasının geçmiş performanslara bakıldığında sürpriz olacağını söylemişti.

TWITTER’DAN DUYURDU

Zeybekci öğleden sonra saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise, "Bu sabah NTV'deki Moody's beklentimiz pozitif değil negatiftir sözümüz not indirimi anlamını taşımaz, aksine indirim beklentimiz yoktur" diyerek sözlerine açıklık getirdi. Hazine ile kredi derecelendirme anlaşması bulunan Moody's Türkiye'yi "negatif" görünümle yatırım yapılabilir seviye olan "Baa3" düzeyinde derecelendiriyor.

OLUMSUZ DEĞERLENDİRME BEKLENTİSİ

Ekonomi Bakanı yayında, "Ben size dramatik bir şey söyleyeyim mi? Moody's'den artı yönde bir beklentim yok eksi yönde bir beklentim var. Çünkü siyasi değerlendirme yapacaktır. Çünkü maalesef Türkiye'nin gelecek ile ilgili beklentilerini değil Türkiye ile ilgili o anda olması gereken niyetlerini söyleyen bir hale geldiler. Dilerim, beklerim ki Türkiye'nin bütün bu siyasi oluşumları, 30 Martı, diğer tüm bu istikrarsızlaştırma çabalarını, dış ticaret açığını, cari açığı, büyümeyi, tüm bu olguları pozitif yönde değerlendirerek (Türkiye'yi) pozitif bir seviyeye yükseltirler ve yükseltmeleri de gerekir zaten dünyada bunu hak eden bir ülkedir Türkiye. Ama maalesef geçmiş performanslarına baktığımızda Türkiye ile ilgili sürpriz herhalde pozitif yönde bir açıklama yapmaları olur diye düşünüyorum” demişti. Zeybekci, Moody's, S&P ve Fitch gibi kuruluşların değerlendirmelerinin siyasi mi ekonomik mi olduğunun belli olmadığını belirterek, cari açığın ve dış ticaret açığının yüzde 30'lar düzeyinde daraldığını; cari açık/GSYH oranının yıl sonunda yüzde 5.5'e gerileyeceğini, istihdam ve sanayi üretiminin oldukça iyi olduğunu, ihracatın ithalatı karşılama oranın yüzde 70'ler ile tarihi bir noktada olduğunu belirterek; kredi derecelendirme kuruluşlarının bu gelişmeleri pozitif değerlendirmesi gerektiğini dile getirmişti

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.