Zeybekci’ye göre faiz büyük sorun

0
2781

Zeybekci, toplantıda beklentilerin üzerinde gelen enflasyonda tarımın mutlaka etkisi olduğunu ancak asıl sorunun faiz maliyeti olduğunu söyledi.

Zeybekci, "TCMB'nin enflasyon ile ilgili yorumlarında sivri biber ve limonu bundan sorumlu tutmak, ana meseleyi ıskalamak demektir. Enflasyon Türkiye için önemlidir, hayati önemde midir o ayrıca tartışılır. Ama enflasyon içindeki sebeplerde sivri biberde, limon veya tarımsal ürünlerde ya da yaz geldi otel ve servis hizmetleri, restoranlarda fiyatlar arttı demek; ana meseleyi ıskalamış oluruz" dedi ve şöyle devam etti:

"Ana melese şu anda üretim, yatırım yapmak isteyen, istihdam artırmak isteyenler, burada üreterek ihracat yapan insanlar var. Önümüzdeki en önemli engellerden biri Türkiye'de katlanılan faiz maliyetleridir. Katlanılan faiz maliyetlerinin üretim içindeki toplam maliyete katkısı ve dolayısıyla yaptığı maliyet enflasyonudur. Dolayısıyla tarımın enflasyona katkısı mutlaka vardır, hayır demek yanlış olur ama yükü tarımsal ürünlere yıkmak sorumsuzluk olur."

TÜFE Temmuz ayında gıdada ramazan ve kuraklığın etkisiyle beklenen düşüşün olmaması ve başta eğlence-kültür, ulaştırma ve alkollü içecekler-tütün olmak üzere birçok alt grupta yaşanan yükseliş nedeniyle yüzde 0.15'lik artış beklentisinin üzerinde yüzde 0.45 yükseldi. Eker ise gıdanın enflasyon sepetindeki ağırlığı ile ilgili olarak uluslararası parametrelerin de dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, "Avrupa Birliği'nde enflasyon sepetindeki gıdanın ağırlığı ile Türkiye'de gıdanın ağırlığı arasında fark var mıdır, yok mudur ona bakmak lazım. Onu tek başına ondan sorumlu tutmak ne kadar doğru; bence biraz daha analize, ayrıntılı çalışmaya bu konu muhtaç" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.