Altın ocak ayında nasıl performans gösterir?

0
720

Sermet DOĞAN/GCM Forex Kıdemli Analisti

Gündemde yer bulan, varlık fiyatlarına yön veren birçok farklı türedeki gelişmenin arasında, büyük merkez bankalarının para politikaları ve bazı emtia fiyatlarındaki değişimler, söz konusu piyasa dinamiklerinin arasında dikkat çekti.

 

Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2008 küresel finansal krizinden sonra uygulamaya koyduğu gevşek para politikasını normalleştirmeyi sürdürmesi, 2015’in hatırlanması gereken bir yıl olmasına neden olabilir. Son yıllarda Dolar’da önemli fiyat hareketlerinin gerçekleşmesine yol açan FED’in para politikası kararları ve bu kararlara ilişkin piyasa beklentileri, global emtia piyasasında rol oynayan faktörler arasında yer buldu.

 

Tabii ki arz ve talep tarafında değişen dengeler petrol, kıymetli maden ve diğer sanayi metallerinde fiyatın yönünü tayin eden en önemli dinamiklerden birisi oldu. Çin ekonomisinin yavaşlıyor olması ve FED’in para politikasındaki normalleşme sürecinin, bu noktada belirleyici unsurlar olduğunu ifade edebiliriz. Küresel piyasaların en sevdiği enstrümanlar arasında olan “altın” ise yine geride bıraktığımız yılın gözde finansal araçları arasındaki yerini korudu ve söz ettiğimiz faktörlerden etkilendi.

 

“Altın, yıla genelde iyi başlıyor”

 

Altın fiyatları yılın son aylarında yatay fiyat değişimleri kaydetti. Ancak 1184 Dolar’dan başladığı 2015 yılını, 1060 Dolar’dan ve art arda üçüncü yılı da kayıp ile tamamladı. Peki 2013 ve 2014’ün ardından 2015’i de, yıla başladığı fiyatın altında kapatan spot altın fiyatlarının Ocak ayı performansı nasıl bir tablo ortaya koyuyor. Yani yılın başında altın pozisyonu alan bir yatırımcı, son yıllarda, tüm sene beklerse para kaybederken,  söz konusu kıymetli madenin ilk ay içerisindeki performansı, aynı yatırımcı için anlamlı bir değişim olabilir mi sorusunu soruyoruz.

 

Yukarıdaki tabloda altın fiyatının 2000 ile 2015 yılları arasındaki Ocak ayı performansını görebiliyoruz.  Elimizdeki 16 istatistiki veri, sarı madenin yılın ilk ayını 7 kez düşüş, 9 kez yükseliş ile tamamladığını gösteriyor. 2014 ve 2015 yıllarında Ocak ayını art arda pozitif tarafta tamamlamayı başaran altın, söz konusu yılları ise Ocak ayına başladığı fiyatın altında tamamladı. Eğer altın 2016 Ocak ayını yükseliş ile bitirirse, 2006-2009 arasındaki Ocak ayı performanslarından sonraki en iyi Ocak ayı serisini yakalamış olacak.

 

Tablonun yanında yer alan grafik, 2000 ile 2015 yıllarındaki Ocak aylarının kapanış fiyatlarının (mavi çizgi – sol dikey eksen) zaman içindeki değişimini gösteriyor.  Kırmızı çizgi (sağ dikey eksen) ise Ocak ayıdaki değişimi yüzdesel olarak sunuyor. Altının fiyatının, son yıllardaki kayıplarına rağmen, yıla iyi başladığını ifade edebiliriz.

 

“Yükselişler tehlikeli olabilir”

 

Son yıllarda altın, önemli bir fiyat ve algı değişimi sonrasında sert yükselişler ve derin kayıplar kaydetti. Bu paralelde oluşan yukarıdaki grafik içerisinde, özellikle 2013 yılının ilk yarısındaki dramatik düşüş, yakın tarihlerdeki en dikkat çekici değişimlerden birisiydi.

 

2011 yılında 1900 Dolar’ın da üzerine çıkan altının ons fiyatı, sonrasında ciddi bir gerileme dönemine girdi. Bu süre içerisinde yılın ilk ayında genelde yükseliş kaydeden kıymetli maden, aynı şekilde yılsonunda yatırımcısının yüzünü güldüremedi.

 

ABD, Euro Bölgesi, Japonya ve İngiltere gibi ülkelerin ekonomilerindeki düşük enflasyon görünümünün yanında, FED’in 2016 yılında politika faiz oranını muhtemelen artırmaya devam edecek olması, şimdilik altın fiyatlarında uzun vadeli bir yükseliş döneminin izlenmesinin önündeki temel faktörler olarak dikkat çekiyor. Yatırımcıların, geride bıraktığımız son dönemlerde yeni yıla genelde pozitif bir başlangıç yapan altın fiyatlarının, yine gerçekleşebilecek olası yükselişlerine inanması yine de tehlikeli gözüküyor.  Yılın ilk işlem gününde jeopolitik gerilimden beslenen fiyatın gelecek aylarda izleyeceği yol haritası, daha farklı faktörler ile şekillenebilir.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.