Fed faiz artırırsa dolar ne olur? 09.12.2016

Piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası’nın (FED) yapacağı toplantıda. Peki, Fed faiz artırır mı? Olası bir faiz artışında dolar ne olur? İşte ayrıntılar…

0
3643

Fed’in 13-14 Aralık’ta yapacağı toplantısından önce piyasalarda olası senaryolar konuşuluyor. Geçtiğimiz Aralık ayında yaklaşık olarak 10 yıl aradan sonra 0,25 baz puanlık bir faiz artışına giden Fed, bu yılın son toplantısında nasıl bir karar verecek? Uzmanlar göre; Fed’in 13-14 Aralık’ta toplantısında faiz artırımına gitme olasılığına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Piyasalarda genel beklenti ise 0,25 baz puanlık bir faiz artış olması yönünde. Peki, olası faiz artışından sonra dolar ne olur ve piyasalar nasıl bir tepki verir?

Fed faiz artırırsa dolar ne olur?

Piyasalar nefesini tuttu Fed’in faiz kararını bekliyor. Fed’in faiz kararı öncesi en çok merak edilen konulardan biri de doların ne olacağı? Uzmanlar; 3.60 ile tarihi zirveyi gören dolarda yükseliş hareketinin devam edeceğini öngörüyor. Fed’in faiz artırması durumunda da ise genel beklenti doların değer kazanacağı yönünde.

Fed’in faiz artırımı kararı piyasaları nasıl etkileyecek? 

Ak Yatırım’ın raporunda yer alan olası beklentiler ise şöyle;

Bu yılın son fed toplantısı yaklaşırken, geçtığımız yıl aralık ayında faiz artırımı yapan Fed’in bu kararını tekrarlaması bekleniyor. 25 baz puan faiz artırarak bankalar arası fonlama oranını 0,5-0,75 aralığına çekmek isteyen (mevcut 0,41) Fed’in bu artırım beklentisine piyasalar %100 olasılık tanıyor. Faiz politikası bu derece fiyatlanmışken analize tabi olması gereken konu FOMC üyelerinin 2017-2019 yıllarına ilişkin faiz artırım tahminleri (dots) olabilir. Analizimizde üyelerin faiz artırım tahminlerinin yukarı yönlü revize edilme olasılığının arttığını, bu senaryoda ABD faizlerinde yeniden %2,5 ve üzeri seviyelerin görülebileceğini, dünya genelinde doların pozitif, gelişmekte olan ülke tahvillerinin negatif etkilenebileceğini öngörüyoruz. Üye faiz artırımı tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmemesi durumunda ise global piyasalarda risk iştahının artacağı bir doneme girebiliriz.

Sonuç olarak; dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD’de alınan kararlar bir hayli önemlidir. Özellikle Amerika Merkez Bankası (FED)’in para politikalarına dair aldığı kararlar tüm dünyayı etkileme gücüne sahiptir. Dolayısıyla Fed’in uyguladığı para politikaları yakından takip edilmelidir.

Uzmanlar Fed’in olası faiz artışını değerlendiriyor

Piyasalar nefesini tuttu “FED“‘i bekliyor! FED’in kritik Aralık toplantısına sayılı bir zaman kalırken, olası faiz artırım aksiyonunda nasıl bir strateji izlenmeli? İşte bu sorunun cevabı ve uzmanların görüşlerini videoda bulabilirsiniz.

Uzmanların Fed beklentileri

Uzmanlar, 10 yıl aradan sonra geçtiğimiz yıl faiz artışına giden Fed’in yılın son toplantısında yeniden 25 baz puanlık bir faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakıyor. Peki, piyasadaki beklentiler neler? Fed 2017’de faiz artırır mı? İşte olası Fed senaryoları…

Piyasanın Fed’e ilişkin Beklentileri? 

 • 14 Aralık toplantısında 25 baz puan faiz artımının beklentilere ve fiyatlamalara dahil edildiği
 •  2017 yılı için faiz artırımında (2 adet üstü) daha şahin Fed beklentisinin kuvvetlendiği

Piyasa Hangi Aksiyona Şaşırmaz? 

 • 25 baz puan faiz artırım aksiyonunun alınması
 • Faiz artırımını destekleyici unsurlar arasında; ılımlı büyüme ve istihdam piyasasında devam eden iyileşme
 • Dolar endeksi & ABD tahvil faizlerinde güçlenme, GOÜ para birimleri, borsalarında ve tahvil faizlerinden olumsuz fiyatlamalar beklenebilir.
 • Fiyatlamanın kalıcı olup olmayacağı 2017 yılına ilişkin beklentiler (Dot Plot) etkili olması beklenebilir.

Piyasa Hangi Aksiyona Şaşırır? 

 • 25 baz puan faiz artırım aksiyonunun alınmaması
 • Faiz artırımını desteklemeyen unsurlar arasında; enflasyon dinamiğinde hedeflenen seviyeye göre ivme kaybı + dış risk faktörleri
 • 2017 yılına ilişkin faiz artırımında değişiklik olmaması
 • Dolar endeksi & ABD tahvil faizlerinde zayıflama, GOÜ para birimleri, borsalarında ve tahvil faizlerinde olumlu fiyatlamalar beklenebilir.
 • Fiyatlamanın kalıcı olup olmayacağı 2017 yılına ilişkin beklentiler (Dot Plot) etkili olması beklenebilir.

  Kaynak: GCM Forex

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.