ABD borsaları “Fed” ile coştu

0
2075

ABD borsaları dün, Fed toplantı tutanaklarının politika yapıcıların ekonominin gelecek ay yapılacak faiz artırımını kaldırabilecek denli güçlü olduğunu düşündüklerini ve aynı zamanda faiz artırımlarının kademeli yapılacağını vurguladıklarını göstermesinin ardından, yaklaşık bir ayın en hızlı rallisini gerçekleştirdi.

Banka ve biyoteknoloji şirketlerindeki yükselişle ralliye öncülük ederken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ndekş 10 temel gruptan sekizi yüzde 1.2'nin üzerinde yükseldi. Demiryollarından gıda üreticilerine, şirket anlaşmaları aktiviteleri de dün hisse senetlerindeki yükselişlere destek oldu.

S&P 500 yüzde 1.6 yükseldi

S&P 500 Endeksi yüzde 1.6 yükselişle günü 2,083.58 puandan tamamladı ve 22 Ekim'den bu yana en yüksek çıkışını gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi 247.66 puan ya da yüzde 1.4 tırmanarak 17,737.16 puandan kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.8 yükseldi. New York Borsası'nda dün yaklaşık 7.2 milyar adet hisse el değiştirdi. Bu 3 ayın ortalamasının yüzde 3.9 altında.

Boston'da LPL Financial Corp. şef ekonomi stratejisti John Canally, "Şimdi artık soru, faiz artırımının ne zaman değil, nasıl, nereye kadar ve ne hızda yapılacağında," dedi ve "Fed yetkilileri, yalnızca Aralık ayında faiz artırımına gideceklerini değil, aynı zamanda noktasal grafiğin (yetkililerin faiz tahminlerini gösteren seri) düşürüleceğini de anlatmaya çalışıyor. Bu piyasa için iyi bir sonu." şeklinde görüş bildirdi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.