Kur Savaşları Nedir?

Ülkeler para birimlerinin değeri ile oynayarak diğer ülke ekonomileri üzerinde ciddi tehditler oluşturabiliyor. Kur savaşları bu konuda en bilinenlerinden biri.

0
11963

Küresel ekonomide ülkelerin diğer ülke ekonomilerini etkiledikleri, ülke ekonomileri üzerinde ciddi hasarlar meydana getirdikleri kur savaşları yatırımcıyı da korkutuyor. Peki, ülke ekonomilerini, piyasaları hatta yatırımcıları bu kadar tehdit eden kur savaşları nedir?

Kursa savaşları ya da kur savaşı, ülkelerin ekonomilerini güçlendirmek, diğer ülke ekonomilerine göre rekabet sağlayacak gücü elde etmek adına parasının değerini ile oynamasıdır. Ülkeler genellikle paralarının değerini aşağı çekerek, ithalatı pahalı hale getirip, ihracatı ise daha karlı duruma geçirecek kur savaşını başlatabilirler.

Kur savaşlarının etkin olduğu dönemle de bir ülke para biriminin değerini aşağı çekerek başlattığı kur savaşına diğer ülke zarar görmemek amacıyla genellikle aynı şekilde cevap verir.

Kur savaşları ekonomiler için başlangıçta iyimser veriler üretmekle birlikte uzun vadede halkın alım gücünü etkileyen, globalde ekonomik durgunluğu besleyen bir tabloyu yaratabilir.

Konvertible nedir için TIKLAYIN!

Piyasalar ve yatırımcı açısından ise kur savaşları piyasalarda yüksek volatilite yaratması nedeniyle pek tercih edilmez.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.