BIST 30 nedir?

BIST 30, 30 tane hisse senedinden oluşur. Bist 100 endeksine yön veren ana hisseler ise bu grupta yer almaktadır.

0
19695

Borsada işlem yapan yatırımcıların portföylerinde  BIST 30 endeksinin olması önemlidir. Çünkü BIST 30’da yer alan şirketler istikrarlı bir şekilde büyüdüklerinden, karlarını  her yıl hissedarlarına belli bir oranda dağıtırlar.

Senem Türkanoğlu/Anapara.com

Borsa İstanbul‘da  işlem yaparken  dikkat edeceğiniz önemli noktalardan biri de şirketin istikrarlı bir şekilde kar elde etmesidir.  Uzun vadede yatırımda ancak böyle kazanç elde edebilirsiniz. Kısa vadeli yükselişlerinin yanı sıra uzun vadeli yatırım yaparak kar sağlayabilirsiniz.

Yatırımcıların en büyük hatalarından biri de;  kısa bir zamanda büyük kazanç beklentisi içinde olmak. Bu beklenti doğrultusunda hareket eden yatırımcılar hakkında fazla bilgi edinmedikleri şirketlere yatırım yapıyor ve sonunda zarar ediyor. Dolayısıyla yatırımcıların ilgilendikleri şirket hakkında detaylı bilgiye sahip olması oldukça önemlidir.

BIST 30 içinde yer alan şirketler yatırımcıların uzun vadede tercih ederek kazanç sağlayabileceği şirketlerdir. BIST 30 dışında, dünya endekslerine baktığımızda dünya teknoloji devi Apple’nın hissesini 4 dolardan alan bir yatırımcının, bugün hisseyi 110 dolardan satabildiğini görmekteyiz. Buradan anlaşılacağı üzere uzun vadede ve sağlam şirketlere yatırım yapmak yatırımcıyı kazançlı çıkarabilir.

> BIST 30 Endeks fiyatını canlı takip etmek için buraya tıklayın.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.