Halka Arzı En Çok Beklenen 7 Şirket

Yatırımcıların bu yıl borsaya açılmasını ve borsada işlem görmeye başlamasını en çok beklediği şirketler.

0
9588

Geride bıraktığımız 2016 yılı, halka arz açısından durgun geçmesine rağmen 2017’nin gayet hareketli geçeceği umuluyor. Başta Snapchat başta olmak üzere pek çok büyük şirketin 2017’de halka açılması olası gözüküyor.

 

2017’de halka arzı en çok beklenen 10 büyük ve gözde şirket şunlar:

1Dropbox

Bulut depolama şirketi Dropbox da 2017’nin en çok beklenen halka arzlarından birine imza atabilir. 10 milyar dolar değeri olan Dropbox, bu adımı atmak için yeterli büyüklüğe sahip. Kârlılık konusunda sorunları olan şirket geçtiğimiz yıl 2017’de gerçekleşebilecek potansiyel bir halka arz konusunda danışma hizmetleri almaya başlamıştı.

2Palantir Technologies

2004’te liberteryen risk sermayedarı Peter Thiel tarafından kurulan veri-madenciliği şirketi Palantir de 2017’de ilk kez halka arz gerçekleştirmesi beklenen teknoloji şirketlerinden. Devletler, finans sektörü ve hukuki araştırma firmaları Palantir’in en önemli müşterilerini oluşturuyor. Çalışanları ve yatırımcıları likidite için sabırsızlanan şirketin 20 milyara yakın değerleme görmesi bekleniyor.

3Pinterest

Sosyal foto-paylaşma sitesi Pinterest’in CEO’su 2016 Ekim’de eski Twitter finans başkan yardımcısı Todd Morgenfeld olmuştu. 11 milyar dolar değeri olduğu düşünülen ve pek çok ilgi alanına hitap eden Pinterest’in gelir potansiyeli oldukça yüksek. Sosyal ağın bu yıl borsaya açılma ihtimali olduğu biliniyor.

4Snap Inc.

Anlık mesajlaşma uygulaması Snapchat’in ana şirketi olan Snap Inc., halihazırda ilk kez halka arz için başvurusunu yapmış bulunuyor ve bu, 2017’nin en çok beklenen halka arzlarının başında geliyor. En erken Mart ayında gerçekleşmesi beklenen işlemin 25 milyar dolarlık bir değerleme görebileceği ve 81 milyarlık Facebook halka açılmasından beri en büyük teknoloji halka açılması olabileceği düşünülüyor. Snapchat CEO’su Evan Spiegel 2013’te Facebook’un 3 milyar dolarlık nakit teklifini kabul etmemişti.

5Spotify

Milyonların müzik dinleme alışkanlarını değiştiren Spotify’ın ne zaman halka arz edileceği merakla bekleniyor ve pek çok uzman bu konuda 2017 yılını işaret ediyor. 2015’te gelirleri yüzde 80 artarak 2,2 milyara ulaşan şirketin 9 milyar dolarlık değerlemesi ve Apple (Apple Music), Pandora gibi rakiplerle mücadelesinde likiditeye ihtiyacı var.

6Vice Media

21st Century Fox (FOXA) ve Walt Disney’in en önemli iki yatırımcısı olduğu Vice Media dünyanın en gözde medya şirketlerinden biri. 4 milyar dolarlık değer biçilen Vice Media Asya, Hindistan ve Afrika’da da büyüme gerçekleştirmek istiyor. CEO Shane Smith şirketin halka arz gerçekleştireceğini söyledi ve 2017 de ihtimaller arasında.

7Uber

Son zamanlarda CEO’su Travis Kalanick’in Trump’ın danışmanlığından ayrılmak zorunda kalmasıyla gündemde olan Uber’e 70 milyar dolar değer biçiliyor. Uber China ve Çinli rakip Didi Chuxing’in potansiyel birleşmesinin halka arz sürecini hızlandırabileceği söyleniyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.